breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Slovensko renovuje bytové domy s cieľom dosiahnuť vyššiu energetickú hospodárnosť

  • 02 March 2022

Na Slovensku sa stavia alebo renovuje takmer 300 000 rodinných domov s cieľom zabezpečiť zvýšenie energetickej hospodárnosti a bezpečnosti a znížiť emisie CO2.

Okrem znižovania emisií sa týmito obnovami zvýši kvalita života ľudí a mali by sa tak vytvoriť mnohé ďalšie zelené pracovné miesta v odvetví stavebníctva.

Európska komisia – vlna obnovy

Podľa niektorých odhadov bolo takmer 90 % všetkých domov v Európe postavených pred viac než desiatimi rokmi, to znamená, že veľká väčšina nie je energeticky hospodárna. V podstate až takmer 75 % európskych domov je energeticky nehospodárnych a Slovensko nie je žiadna výnimka.

Podľa záznamov vlády boli takmer tri štvrtiny bytového fondu na Slovensku postavené pred rokom 1990. Mnohé z týchto domov si vyžadujú údržbu, nesú znaky opotrebovania, sú slabo izolované a využívajú elektroinštaláciu, ktorá nespĺňa predpisy.

Na zvýšenie energetickej hospodárnosti týchto domov sa v krajine vykonáva dlhodobá stratégia obnovy s cieľom postupného znižovania ich spotreby energie. S podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) bolo novopostavených alebo zrekonštruovaných 289 702 domov.

Komplexný prístup k obnove

Projekt v oblasti obnovy využil finančné nástroje EFRR aj inovatívne finančné nástroje. Inovatívne nástroje umožňujú projektu využiť silu súkromného kapitálu. Doteraz bolo uzavretých viac ako 48 000 zmlúv o úvere.

Projektom sa zaujíma komplexný prístup k obnove, čím sa zabezpečí, aby renovácie vyústili do vyššej energetickej hospodárnosti a úspor z pohľadu vlastníkov a aby sa využívali obnoviteľné zdroje energie. Orgány skúmajú možnosti navýšenia prostriedkov na stavebné práce o oblasť tepelnej izolácie pri súčasnom inštalovaní energeticky účinných vykurovacích systémov, napr. tepelných čerpadiel.

Nehospodárne a potenciálne nebezpečné

Staršie domy sú energeticky nehospodárne a potenciálne nebezpečné. Značné množstvo bytových domov bolo postavených panelovou technológiou. V súčasnosti tieto budovy vykazujú mnohé nedostatky, ktoré by v prípade ich neodstránenia mohli ohroziť bezpečnosť a dobré životné podmienky obyvateľov.

Rekonštrukcia a obnova takýchto budov je naliehavo potrebná. Pokiaľ nedôjde k náprave, budovy môžu byť vyhlásené za neobývateľné alebo zbúrané.

Príspevok k európskym cieľom

Renováciou starších bytových domov prostredníctvom energeticky hospodárnej infraštruktúry a účinných spotrebičov Slovensko napĺňa svoju úlohu v rámci pomoci pri znižovaní spotreby energie jeho budov.

Vzhľadom na to, že bytový fond zodpovedá za 40 % celkovej spotreby energie EÚ, zohráva projekt dôležitú úlohu a pomáha Európe dosiahnuť jej ambiciózny cieľ, podľa ktorého sa má stať do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom.

Projekt je zároveň kľúčovým prvkom iniciatívy EÚ vlna obnovy, ktorej cieľom je v nasledujúcich desiatich rokoch zdvojnásobiť mieru ročnej energetickej obnovy.

„Okrem znižovania emisií sa týmito obnovami zvýši kvalita života ľudí, ktorí v budovách žijú a využívajú ich, a mali by sa nimi vytvoriť mnohé ďalšie zelené pracovné miesta v odvetví stavebníctva,“ uvádza sa v oznámení Európskej komisie.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ

Celková investícia na projekt „Poskytnutie podpory na obnovu bytových domov z programu IROP II“ dosahuje 34 750 000 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 25 311 318 EUR prostredníctvom operačného programu „Integrovaný regionálny program – SK - EFRR“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020.