breadcrumb.ecName
hu Magyar

Közös víz, közös siker

  • 20 July 2015

Szlovénia és Magyarország a régió folyóinak közös térsége jobb használata és védelme érdekében összehangolt vízgazdálkodási rendszert hoz létre.

Akik részt vettek a projekt keretében szervezett konferenciákon és műhelytalálkozókon, és akik látták a régió folyóinak revitalizációjára vonatkozó projektterveket, alig várják a beruházás megvalósítását.

Branka Bensa

Magyarország és Szlovénia közös folyóinak revitalizációra volt szüksége a természetes környezeti feltételek visszaállításához, amelyek elengedhetetlenek a biodiverzitás megőrzéséhez, valamint ahhoz, hogy a turizmus és a szabadidős ágazatok számára vonzóvá váljon a térség. Ezen célok megvalósítása érdekében a "Water is Environmental Pearl (WEP)" elnevezésű projekt célul tűzte ki a két ország összehangolt szakpolitikáinak és tevékenységeinek intézményesítését. A projekt célkitűzése konkrétabban a folyók környezetének fejlesztése és a revitalizált környezet révén a környező városi területek fejlesztése volt.

Tervezés szakértők bevonásával

A projekt kezdeti szakaszában a két ország szakértői összeállították a folyógazdálkodás közös bevált gyakorlatainak listáját. A szakértői csoport eleinte az árvízkockázatok kezelésére fókuszált, és árvíz-előrejelzési modellt, illetve árvízkockázati térképet dolgozott ki. A projekt keretében ezenkívül a közvélemény tájékoztatása érdekében számos konferenciát és műhelytalálkozót szerveztek a folyógazdálkodás jelentőségéről.

Az országok közötti együttműködés különösen fontos a "határokon átfolyó", közös folyók esetén. Hiszen a folyók vízgyűjtő területének közös védelme nemcsak a környezeti fenntarthatóságot biztosítja, hanem a fenntartható regionális gazdaság megteremtésében is fontos szerepet játszik.

A múltban sajnos épp ennek az ellenkezője történt. Mivel a két ország korábban nem rendelkezett összehangolt vízgazdálkodási programokkal, a folyógazdálkodás hosszú ideig elégtelen volt. Ennek eredményeképpen a Lendva folyót, amelyen Szlovénia és Magyarország osztozik, olyan környezeti problémák sújtják, mint egyrészt a kiszáradás, másrészt az árvizek. Összehangolt szakpolitika nélkül az egyik ország cselekvései közvetlen hatást gyakorolnak a szomszédos országokra is. Ha például az egyik ország csatornákat épít, a természetes élőhelyekre gyakorolt negatív hatások országhatároktól függetlenül jelentkeznek, ellehetetlenítve a folyó revitalizációját és a turisztikai fejlesztéseket.

Eredmények

A projekt keretében kidolgozott javaslatok – beleértve az új építési engedélyek kiadását a folyó mentén végrehajtandó városi projektekre – megvalósítására irányuló beruházások már megkezdődtek. A vízgyűjtő terület mentén fekvő számos település olyan összehangolt árvízkezelési programokat dolgozott ki és hajtott végre, amelyek árvíz-előrejelzési komponense felbecsülhetetlen szerepet játszott a tavaszi árvizek megelőzésében.

A projekt a közvélemény tájékoztatása érdekében is mindent megtett. Például konferenciákat szerveztek, kétnyelvű kézikönyvet és brosúrákat adtak ki, valamint rendezvényeket tartottak diákoknak és helyi lakosoknak. Ennek eredményeképpen a projekt a hivatalos programozási időszak végeztével is képes újabb eredményeket felmutatni, és a beruházások még mindig folynak.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

Az “Water is Environmental Pearl (WEP)” (A víz környezeti kincs) projekt teljes beruházási igénye 828 945 euró, amelyhez az Európai Regionális Fejlesztési Alap 704 602 euró összeggel járult hozzá a 2007–2013 közötti programozási időszak „Szlovénia–Magyarország" határokon átnyúló operatív programjának részeként.