breadcrumb.ecName
et Eesti

Eakate vabatahtlik tegevus Balti piirkonna projektis näitab, et neil on palju pakkuda

  • 24 November 2017

Projekt „Olgem aktiivsed!” pakkus Pärnus, Riias ja Turus eakatele võimaluse vabatahtliku töö kaudu ühiskonnaelus osaleda. Projekt võttis sihikule sotsiaalse eraldatuse ja üksinduse, luues eakate jaoks teenuseid, suurendades teadlikkust vabatahtliku töö võimalustest ja teavitades eksperte eakate vajadustest. Linnavalitsuste ja teiste asutuste vahel loodi koostöösuhteid.

Projekt „Olgem aktiivsed!” (Let us be active!) innustas kolmes linnas eakate vabatahtliku tööga tegelema. Kuigi algul olid mõned eksperdid ja ka eakad ise skeptilised, suutis projekt neid veenda, et eakad inimesed on hinnaline ressurss ja eakate vabatahtlik tegevus on asi, millesse tasub linnadel investeerida.

Merike Niitepõld, korraldusasutuse juht

Projekt hõlmas üle 800 eaka inimese, kes osalesid uuringutes, töökodades ja üritustel, lisaks kaasati 340 eksperti ja eakat parterlinnadest. Teised linnad on innukalt valmis projekti edust õppust võtma. Osalejad on nüüd pärast pensionile jäämist sotsiaalselt aktiivsemad ja proovivad uusi tegevusalasid, nagu Riias kõnekeskuses töötamine.

Projekt pälvis laialdast kajastamist osalevate linnade kohalikus meedias. Rakenduskava „Central Baltic”, Maailma Terviseorganisatsioon ja teised aitasid levitada projekti põhisõnumit, et eakad on hinnaline vara kogu ühiskonna jaoks. Projekti „Olgem aktiivsed!” raames loodi osalejatele igapäevaseid tegevusi. Paljud neist on jätkunud ka pärast projekti lõppu. Projekt tugevdas või lõi uusi partnerlussuhteid linnavalitsuste, vabaühenduste, kohalike raamatukogude ja teiste institutsioonide vahel.

Teadusuuringud ja uued partnerlused

Enne 2015. aastat olid eakate vabatahtliku tegevuse võimalused osalevates linnades (Pärnus (Eesti), Riias (Läti) ja Turus (Soome)) piiratud. Teave eakatele mõeldud tegevuse kohta oli hajutatud ja raskesti leitav. Linnadel ei olnud mingeid võimalusi eakate vabatahtliku tegevuse edendamiseks ega koostööks vabaühenduste ja teiste organisatsioonide ettevõtmistes. Eakate vabatahtliku tegevuse ja sellesse ekspertide kaasamise potentsiaalset kasu ei olnud uuritud.

Projekti alguses kaardistati olemasolevaid vabatahtliku töö võimalusi, mis olid eakatele kättesaadavad ja neile sobivad. Uurimistulemusi kasutati vabatahtliku töö võimaluste esiletoomiseks, koostöö arendamiseks organisatsioonidega ja eakate vabatahtliku töö edendamiseks. Eakate ja ekspertide hulgas viidi läbi uuringuid. Nende eesmärk oli selgitada välja suhtumine eakate vabatahtlikku tegevusse ning õppida tundma parimaid strateegiaid algatuste arendamiseks ja edendamiseks linnades.

Järgmiseks sammuks oli koostöösuhete loomine vabaühenduste, linnavalitsuste, kohalike raamatukogude ja päevakeskustega, et eakatega ühendust võtta ja edendada kättesaadavaid vabatahtlikke teenuseid. Eakatele korraldati kohtumisi ja üritusi. Samuti pakuti eakate peredele nõustamist.

Ekspertide kaasamine ja elu pärast projekti

Ekspertide kaasamine oli projekti eduks otsustava tähtsusega. Osalevates linnades korraldati ekspertidele õpikodasid ja rahvusvahelisi seminare, kus nad said jagada oma kogemusi, arendada tegevusi ja leida võimalusi linnavalitsuste rolli laiendamiseks.

Projekt hõlmas mitmesuguseid tegevusi, millest paljud jätkuvad siiani. Üheks tähtsaimaks oli Riia kõnekeskus, mis on eakate vabatahtlike loodud teabepunkt kogukonna teistele eakatele liikmetele. Kõnekeskuses pakutakse teavet kogu linnas toimuvate eakatele sobivate ürituste kohta. See on samuti kohaks, kus eakad saavad vestelda neile tähtsatel teemadel.

Tripfinder on jätkuvalt Turus pakutav teenus eakatele, kes ei suuda enam iseseisvalt ringi liikuda. Vabatahtlikud ja osalejad saavad igal kolmapäeval kokku kohalikus hooldekodus. Vabatahtlikud viivad osalejad parki jalutama. Pärnus reklaamiti linna festivali käigus eakatele füüsilist aktiivsust ja käsitöö õpikodasid. Keegi ei olnud enne seda projekti tulnud mõttele neid tegevusi eakatele reklaamida. Pärnus loodi ka pidevalt uuendatav veebisait, millelt leiab teavet eakatele mõeldud tegevuste kohta linnas. Veebisaidile lisandub pidevalt uusi kasutajaid.

Kogumaksumus ja ELi fondidest rahastamine

Projekti „Olgem aktiivsed! Eakate sotsiaalne kaasamine vabatahtliku tegevuse kaudu Eestis, Lätis ja Soomes” investeeringute summa on 79 994 700 eurot, millest ELi Euroopa Regionaalarengu Fondi panus oli 67 995 500 eurot programmiperioodi 2014–2020 „Interreg V-A – Soome-Eesti-Läti-Rootsi rakenduskava (Central Baltic)” alusel.