breadcrumb.ecName
bg Български

Роботизираната хирургия подобрява здравеопазването в България

  • 07 March 2020

УМБАЛ „Света Марина“ – Варна, България се сдоби с роботи за роботизирана хирургия, които дават възможност за по-голям диапазон на движение на хирурзите, намаляват болката и осигуряват по-бързо възстановяване на пациентите. Лекарите могат да извършват коремни, гръдни, урологични и гинекологични операции чрез насочване на ръцете на робота през съвсем малки разрези. Това е част от проект, финансиран от ЕС, насочен към създаване на център за компетентност за персонализирана медицина, телемедицина, 3D медицина и роботизирана и минимално инвазивна хирургия.

Да правиш операция с помощта на робот предизвиква усещания, различни от всички, които съм изпитвал досега при отворената и лапароскопската хирургия. Личното ми усещане е, че мога напълно да се вглъбя в тялото на пациента.

Проф. д-р Никола Колев, хирург, ръководител на Центъра по роботика към Медицински университет – Варна

Постигането на високи постижения в обучението на специалисти е една от целите на центъра за компетентност, в чието създаване участват няколко медицински и образователни институции (Медицински университет – Плевен, България – водеща организация, Медицински университет – Варна и Институт по роботика при Българската академия на науките). Създадени са роботизиран хирургически симулатор и органи, принтирани на 3D принтер, за да се даде възможност на хирурзите да придобият умения за извършване на роботизирани операции.

В болницата вече са обучени четири екипа за извършване на целия обем коремни и урологични интервенции.

Осигурено е обучение и на студенти, специализанти и докторанти. Наред с други области обучението обхваща общата хирургия; гинекологията; урологията; УНГ; ортопедията; патологията и медицинската генетика.

Специализирани департаменти

Центърът за компетентност ще включва департаменти за персонализирана медицина, 3D медицина, минимално инвазивна хирургия и роботизирана хирургия, както и лаборатории. Ще има център за телемедицина с оборудване за консултации и диагностика от разстояние, научни изследвания, обучение и извършване на роботизирана хирургия. Високотехнологичната инфраструктура и специализираният софтуер на центъра се подпомагат от медицински специалисти, работещи в партньорските институции.

В УМБАЛ „Света Марина“ – Варна беше извършено първото в България роботизирано премахване на дебелото черво. За успешната операция беше необходимо прилагането на индоцианин зелено, оцветяващо вещество, което позволява 3D визуализация на анатомията на пациента чрез камерата на робота.

Иновативни продукти

 Научните изследвания в центъра за компетентност ще доведат до разработването на иновативни продукти, процеси и услуги и до трансфера на технологии. Сътрудничеството с водещи европейски и световни технологични партньори ще повиши ефективността на иновациите в центъра и ще гарантира неговата финансова устойчивост.

За подобряване на профилактиката на заболяванията центърът ще създаде групи от лабораторни изследвания за рак на гърдата, яйчниците, белия дроб и дебелото черво, чести наследствени заболявания и генетични предразположения. Освен това центърът планира да разработи тъкани за трансплантация и ортопедични приспособления за принтиране на 3D принтер, които да поддържат, изправят или подобряват функционирането на различни части от тялото.

За да подпомогне минимално инвазивната хирургия, центърът предприема необходимите стъпки, за да патентова експериментални модели за инсуфлация на хелий в телесни кухини, миниатюрни термовизионни камери и микросензори за налягане.

Общ размер на инвестицията и финансирането от ЕС

Общият размер на инвестицията по проект „Център за компетентност в областта на персонализираната медицина, 3D и телемедицината, роботизираната и минимално инвазивната хирургия“ е 12 115 152 евро, като приносът на Европейския фонд за регионално развитие на ЕС е в размер на 10 297 879 евро чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ за програмния период 2014―2020 г. Средствата са осигурени по приоритетна ос „Научни изследвания и технологично развитие“.