breadcrumb.ecName
hu Magyar

A műemlék bejárati épület felújítása segít az új látogatók becsalogatásában

  • 07 January 2014

A Fővárosi Állat- és Növénykert impozáns, szecessziós stílusú bejárati épületét helyreállították egy az ERFA által támogatott projektsorozat részeként, így ma már az eredeti pompájában tündökölhet.

A pénztáraknál kialakult sokkal rövidebb sorok, az érkezéskor gyorsan elérhető mosdók, az új telepítésű fáknak köszönhetően árnyékos, természetes kővel burkolt, kellemes terek, a digitális információkhoz való hozzáférés, a gyönyörűen felújított építészeti elemek, és a kávézó kiváló süteményei teszik a Főbejárat épületét vonzóvá a látogatók számára, akik így örömmel érkeznek az Állatkert kapujához.

Dr. Persányi Miklós egyetemi tanár, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója

Az 1912-ben épült szecessziós stílusú, majmok, vízköpők és jegesmedvék szobraival, valamint színes mozaikokkal díszített, elefántokkal alátámasztott egzotikus hangulatú bejárati épület fogadja a kert látogatóit. Történelmi és építészeti jelentősége miatt az épület műemléki védettséget kapott.

Az említett épületre igencsak ráfért már egy helyreállítás, mert a tetőn lévő majolikamázas cserepek eltörtek, a kőből készült állatszobrok korrodálódtak, és az épület körüli járda is rossz állapotban volt. A felújítási projekt az épület nagyobb részének átalakítására is lehetőséget biztosított – a korábban könyvelőirodaként használt területre különböző, a látogatókat kiszolgáló funkciók kerültek.

Új létesítmények a látogatók számára

A műemlék épület felújítása mellett a projekt részét képezte egy olyan interaktív információs pontként működő látogatói pavilon létrehozása is, amely az állatkerttel és a közeli látnivalókkal kapcsolatos tudnivalókkal látja el a látogatókat. Kialakult egy új kávézó/bisztró egység, valamint egy új konyha, mosdók, egy pelenkázó és több raktárhelyiség is helyet kapott.

A projekt egy látogatók számára használható terasz kialakítását is magában foglalta. Az eredeti aszfalt helyett új burkolatot raktak le, illetve ide került az Állatkert és a közeli Városliget történetét bemutató kiállítás is. Egy földalatti esővízgyűjtő és -elvezető rendszer is létesült, amely a környező parkterület öntözését segíti.

A látogatók számára ezenkívül vezeték nélküli internethasználatot biztosító eszközöket telepítettek, elindult egy két nyelven elérhető audioguide szolgáltatás, és magyarázó jellegű információs táblákat is kihelyeztek. 

A látogatói élmény javítása

A többi ERFA-finanszírozású projekttel együttvéve az Állatkert olyan fejlesztéseken esett át a közelmúltban, amelyektől azt remélik, hogy a 2010-ben feljegyzett 928 000-es látogatószám 2015-re éves szinten 1 millió fölé fog emelkedni.

A projekt megvalósítása előtt a látogatók csak annyi időt töltöttek a bejáratnál, amennyi a jegyvásárláshoz kellett. Az Állatkert reméli, hogy a fogadóépületen és annak környékén lezajlott fejlesztések arra serkentik majd a látogatókat, hogy hosszabb ideig maradjanak ott: beszélgessenek, üljenek le egy italra, illetve nézzék meg az új kiállítást, és keressék fel az információs pontot.

A projekt eredményeképpen a fogadóépület előtti belső tér megfelelővé vált iskolás csoportok gyülekezőjéhez, és a nyári estéken körülbelül ezer fő befogadására alkalmas szabadtéri koncertek is rendezhetők itt.

A projektnek köszönhetően két új, teljes munkaidejű munkahely jött létre. 

A teljes beruházás és az EU által biztosított finanszírozás

A „Reconstruction of the Main Entrance Building of Budapest Zoological and Botanical Garden” elnevezésű projekt összes elszámolható költsége 749 216 EUR, ebből 480 403 EUR az Európai Regionális Fejlesztési Alap 2007–2013 közötti programidőszakának a „Közép-Magyarország" operatív program keretében nyújtott hozzájárulása.