breadcrumb.ecName
bg Български

Възобновяема енергия осигурява по-добро бъдеще за Стралджа, България

  • 20 February 2019

С цел устойчиво повишаване на качеството на живот на своите граждани община Стралджа, България, монтира система за улично осветление, което работи изцяло с възобновяема енергия.

Проектът постига социално равенство в региона, като намалява контраста и различията между живота в големия град и този в малките градове и села. Използването на безплатна и природосъобразна слънчева енергия ограничи вредните емисии на парникови газове в атмосферата. Допринесе за подобряването на екологичните параметри и намали въздействието от изменението на климата, доколкото това е възможно. Жителите са доволни, че общинските органи полагат грижи за тяхната безопасност.

Атанас Киров, кмет на Стралджа и водещ партньор по проекта

Увеличаващите се разходи за електричество и техническа поддръжка доведоха до трайно намаляване на броя на функциониращите улични лампи в община Стралджа, България. Това не само застраши безопасността на пешеходците и автомобилите, но и допринесе за дългосрочния проблем с младите хора, които напускат селата, за да живеят и работят в по-модерните градски центрове.

С оглед подобряването на безопасността и качеството на живот на гражданите на Стралджа, с този проект, финансиран по линия на ЕС, се започна изграждане на нова инфраструктура, работеща с изобилстващите в целия регион източници на възобновяема енергия. Благодарение на подмяната на 378 електрически улични лампи с модерни, соларни осветителни тела, общностите са спестили 162 540 kW за всеки 4 300 часа работа. Освен това емисиите на CO2 са намалели с 96 тона за година. Сега, благодарение на по-доброто осветление на улиците, гражданите се чувстват в по-голяма безопасност и бъдещето за Стралджа изглежда по-светло.    

Подход за информираност

Стралджа е разположена на 20 км североизточно от областния център — Ямбол. Общината е с площ от 676 км2 и включва 22 селища. Цялата площ беше свързана към стара и морално остаряла инфраструктура за улично осветление, която често не работеше, не подлежеше на поправка и консумираше твърде много електричество. По проекта бяха монтирани 220 фотоволтаични улични осветителни тела в български градове и села, и 158 фотоволтаични лампи в Кавакли, Турция. Монтираната осветителна инфраструктура обхваща основните пътни артерии и улиците с най-интензивно движение на пешеходци и превозни средства.

Въпреки че новото осветление наложи по-голяма първоначална инвестиция — тъй като системата работи изключително с възобновяема енергия — то консумира по-малко енергия и по-рядко се нуждае от техническа поддръжка и подмяна. В резултат на това първоначалните разходи се възстановяват, а с времето системата намалява разходите. Всъщност жизненият цикъл на фотоволтаичните панели е 20 години — което е значително по-дълго от краткия живот на традиционните електрически крушки.   

По-голяма мобилност и качество на живот

Проектът използва успешно съществуващи природни ресурси за конструирането на надеждна и енергийно ефективна система за улично осветление. Фотоволтаичните панели, монтирани на метални стълбове, трансформират слънчевата светлина в електричество, което се съхранява в батерии и през нощта се използва за захранване на крушки с мощност 25 W. Всяко зареждане осигурява осветление за три нощи.

Като цяло проектът подобри мобилността в общината и повиши привлекателността за живеене и работа там. От въвеждането си в експлоатация преди четири години до сега системата за осветление работи безпроблемно, спестявайки значителни парични средства, които след това се реинвестират в други проекти за социални подобрения, например за рехабилитация на пътища.

Общи инвестиции и финансиране от ЕС

Общата инвестиция за проекта „Чиста енергия за осветление на обществени места в Стралджа и Кавакли“ е 674 908 EUR, като приносът на ЕС от фонда на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) е в размер на 573 672 EUR, осигурени по линия на „Програмата за трансгранично сътрудничество ИПП България—Турция“ за програмния период 2007—2013 г.