breadcrumb.ecName
bg Български

Реконструкцията на два туристически обекта в България и Сърбия увеличава предлаганите възможности за туризъм

  • 10 April 2019

Възможностите за туризъм в трансграничния район България — Сърбия се увеличиха благодарение на реконструкцията на два важни в културно отношение туристически обекта. Раннохристиянската базилика в крепостта Кастра ад Монтанезиум в Монтана, България, и крепостта Калето в град Пирот, Сърбия, бяха консервирани, защитени и експонирани.

Тази грандиозна сграда става все по-привлекателна за туристи и посетители. Наред с други културни забележителности бихме искали да видим как Момчиловата крепост допринася за туристическото и икономическото развитие на града. Фактът, че Пирот притежава сертификата Film Friendly е благоприятен фактор за цялото начинание. Сертификатът бе издаден от Сръбската филмова асоциация на 20 обекта, като сръбската средновековна крепост в Пирот е един от тях.

Братислав Златков, директор, Туристическа организация на Пирот

Преди изпълнението на проекта гражданите нямаха възможност за достъп до двата исторически обекта от съображения за сигурност. Обектите се намират на привлекателни местоположения и в двата града. Обновените сгради станаха центрове за развлечение, образование и туризъм. 

Раннохристиянската базилика в Монтана бе реставрирана от основи, докато в крепостта Калето бе реконструирана цялата сграда. В рамките на проекта е създаден и туристически пътеводител за двата града, а в крепостта Калето бяха изградени нови експозиции. Бе разработено мобилно приложение за крепостта, включващо виртуални 3D обиколки, които връщат посетителите назад във времето.

Съхраняване на автентичността

И двата обекта се разглеждат като важни в културно отношение и са защитени и в двете държави. Това означава, че работата по реконструкцията им трябваше да запази оригиналния вид на сградите и да следва конкретни насоки.

Кастра ад Монтанезиум е римски комплекс. Проектът предостави възможност за широкомащабна реконструкция на раннохристиянската базилика, построена от Константин Велики в периода 306—337 г. от н.е. Посетителите преминават през обновената базилика, която е свързана с по-рано възстановената крепост. Инсталирано е осветление и оборудване за видеонаблюдение за охрана на комплекса. Градините, заобикалящи базиликата, бяха повторно залесени и благоустроени. 

Средновековна крепост

Крепостта Калето, позната също като Момчиловата крепост, е била средновековно военно укрепление. Реставрацията запазва автентичността на обекта като част от градската архитектура и пространствената визия на град Пирот. 

Разработването на изложбени експозиции във вътрешността на крепостта има за цел да приближи още повече посетителите към историята на Пирот, с различни експонати за туристи, за деца и за научни работници. Те включват презентации на крепостта чрез методите за виртуална и разширена реалност. Мобилното приложение, наречено „Град Момчил“, съдържа виртуални 3D обиколки, които превеждат посетителите през римския период и четиринадесети век до наши дни.

По проекта пряко бяха създадени три работни места в крепостта в Пирот, с планове за наемане на още двама служители през 2019 г. Увеличението на броя на посетителите в двете области допринесе и за разрастването на частни дружества, предлагащи туристически услуги.

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС

Общият размер на инвестициите за проекта „Консервация, реставрация и експониране на раннохристиянска базилика и средновековна крепост в трансграничния регион“ възлиза на 695 167 EUR, като приносът на Европейския фонд за регионално развитие е 505 263 EUR чрез „Инструмент за предприсъединителна помощ II“ — Оперативна програма за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритетна ос 1: „Устойчив туризъм“.