breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Željeznička pruga u Hrvatskoj između Zaprešića i Zaboka ponovno izgrađena i elektrificirana

  • 29 March 2018

Odjeljak željezničke pruge s jednim kolosijekom u dužini od 23,9 km između Zaprešića u Zagrebačkoj županiji i Zaboka u Krapinsko-zagorskoj županiji u Hrvatskoj ponovno se izgrađuje i elektrificira uz potporu sredstava EU-a. Pruga je smještena u kontinentalnoj Hrvatskoj, a čini dio ključnog putničkog koridora te pruža vezu s glavnim gradom Hrvatske, Zagrebom. Međutim, postojala su privremena ograničenja brzine zbog izostanka održavanja.

Ponovna konfiguracija krivina uključivat će premještanje 6 km pruge kako bi se omogućila najveća moguća sigurna brzina na pruzi od 120 km/h. Zahvaljujući tome vrijeme putovanja za normalne putničke vlakove skratit će se s otprilike 40 na 28 minuta, a za ekspresne vlakove s 31 minute na 14 minuta.

Postavljanje nove signalizacije, skretnica te opreme za telekomunikaciju i daljinsko upravljanje prometom također će pridonijeti bržim i sigurnijim putovanjima.

Ponovno opremanje postaja i željezničko-cestovnih prijelaza

Stanice Novi Dvori, Luka, Veliko Trgovišće i Zabok bit će ponovno izgrađene, s novim peronima dužine najmanje 160 m, podvožnjacima, nadstrešnicama, parkirnim mjestima i zgradama postaje. Postaja u Zaboku bit će podijeljena na putnički i teretni dio, a dobit će novu zgradu za signalizaciju, skretnice i telekomunikacijske uređaje te ured za zaposlenike.

Bit će sagrađeni peroni i nadstrešnice, a parkirna mjesta bit će omogućena na postajama Pojatno, Kupljenovo i Žeinci, dok će postaje duž pruge biti opremljene videonadzorom i sustavima za vizualno i audio obavještavanje putnika.

Modernizacija 15 željezničko-cestovnih prijelaza uključuje postavljanje automatskih sigurnosnih sustava i sintetičke podne podloge. Četiri prijelaza bit će spojena sa susjednim prijelazima putem cesta koje ih povezuju, dok će jedan dodatni prijelaz biti u potpunosti uklonjen kako bi se povećali najveća moguća brzina, kapacitet pruge i razine sigurnosti na željezničko-cestovnim prijelazima.

Željezničke strukture koje će biti izgrađene uključuju četiri ojačana betonska mosta u Vučerni, Lužkom Potoku, Črnecu i Horvackoj, zajedno s cestovnim mostom u Horvackoj. U svrhe odvodnje bit će postavljeno 35 odvodnih kanala, a odvodni kanali, nosači i potporni zidovi bit će sagrađeni prema potrebi.

Gospodarske i ekološke koristi

Odjeljak željeznice Zaprešić – Zabok dio je regionalne željezničke pruge u Hrvatskom zagorju koja povezuje Zaprešić i Čakovec, blizu granica sa Slovenijom i Mađarskom. Zahvaljujući povećanju kapaciteta važne veze sa Zagrebom, projekt će pridonijeti gospodarskom razvoju na području za koje se već očekuje znatan rast gledano srednjoročno. Opskrba električnom energijom također će donijeti ekološke koristi zahvaljujući smanjenju emisija stakleničkih plinova i buke.

Nadalje, obnova će ojačati željezničku mrežu Hrvatske u cjelini i poboljšati konkurentnost željeznica kao putničkog prijevoznog sredstva. Potonje će pridonijeti postizanju ciljeva projekta, odnosno prijelazu na željeznički putnički promet i povećanju upotrebe javnog prijevoza u sjeverozapadnoj Hrvatskoj.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a 

Ukupno ulaganje u projekt „Rekonstrukcija i elektrifikacija željezničke linije Zaprešić – Zabok” iznosi 101 746 432 EUR, od čega Kohezijski fond EU-a dodjeljuje 68 714 700 EUR u okviru operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020.