breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

R-SOL-E: Lokalne vlasti u Hrvatskoj i Srbiji kao predvodnice u proizvodnji čiste energije

  • 10 September 2019

U sklopu projekta R-SOL-E lokalne vlasti iz Belišća i Gorjana u Hrvatskoj te Novog Sada u Srbiji udružile su snage kako bi promicanjem obnovljivih izvora povećale energetsku učinkovitost i smanjile troškove potrošnje energije u javnim zgradama i infrastrukturi. Postavili su šest solarnih elektrana u Belišću i Gorjanima, stanicu za punjenje električnih vozila u Belišću kao i 100 uličnih svjetiljki koje napaja sunce u Novom Sadu. Gorjani i Novi Sad razvili su akcijske planove za održivu energiju (SEAP), Belišće je ažuriralo svoj plan, dok je općina Gorjani provela energetsko ispitivanje svoje javne rasvjete.

Cilj projekta R-SOL-E, što je kratica za Obnovljivu sunčevu energiju (engl. Renewable Solar Energy), jest povećati energetsku učinkovitost javnih zgrada u hrvatskom i srpskom prekograničnom području. To smo postigli primjenom obnovljivih izvora energije u gradu Belišće i općini Gorjani, gdje smo na šest lokacija izgradili solarne elektrane, te postavljanjem 100 solarnih uličnih svjetiljki u prigradskim i slabije dostupnim područjima Novog Sada. Dodatno, s projektnim partnerima, općinom Gorjani i gradom Novim Sadom, zajednički smo razvili akcijske planove za održivu energiju kojima će se povećati energetska učinkovitost i pomoći tim regijama u borbi protiv klimatskih promjena.

Mario Marolin, direktor, Lokalna razvojna agencija grada Belišća

Pet solarnih elektrana nalazi se na javnim zgradama u Belišću: gradskoj vijećnici, vrtiću, bazenu, prostoru nogometnog kluba i na upravnoj zgradi koju upotrebljavaju policija i radijska postaja. Šesta se nalazi na kulturnom centru u Gorjanima. Zajedno godišnje proizvedu više od 200 000 kilovat-sati obnovljive energije.

Nove ulične svjetiljke u Novom Sadu nalaze se u blizini mjesta kao što su igrališta za djecu i autobusne postaje. Uz ostalih 30 000 javnih svjetiljki, njima upravlja sustav osmišljen u sklopu projekta kako bi upozorio na potencijalne probleme i potrebu za zamjenom svjetiljki.

Postaja za brzo punjenje vozila prva u regiji upotrebljava i sunčevu i mrežnu energiju, dok će se energetskim istraživanjem u Gorjanima podržati zahtjev za financiranjem obnove ulične rasvjete.

Zajednička vizija

Partneri na projektu R-SOL-E iznimno se razlikuju. Novi Sad je grad s 350 000 stanovnika, Belišće gradić s otprilike 10 000 stanovnika, dok selo Gorjani ima oko 1 500 stanovnika. Spojila ih je zajednička vizija o prijenosu znanja kako bi se osigurale bolje i energetski učinkovitije javne usluge.

Belišće je steklo iskustvo razvijajući svoj akcijski plan za održivu energiju. Ono je i potpisnik Sporazuma gradonačelnika kojim su se lokalne vlasti obvezale dosegnuti klimatske i energetske ciljeve EU-a. To je iskoristilo kako bi drugim partnerima pomoglo da potrošnju energije uključe u svaki aspekt rada te da sustavnije planiraju mjere održivosti, što je ključni cilj akcijskih planova za održivu energiju. Nadalje, usvajanje tih planova omogućuje Novom Sadu i Gorjanima da potpišu povelju, obvezujući se time na daljnje mjere u pogledu održivosti.

Ideju o postavljanju solarnih elektrana u Belišću razvilo je lokalno udruženje stručnjaka za energiju koje je pridonijelo i organiziranju događaja kako bi ljude svih dobnih skupina senzibiliziralo o potrebi smanjenja emisija CO2.

Jedan takav događaj bio je i „Public Power” na kojemu su djeca i mladi proizvodili struju pedaliranjem e-bicikla koji je izradilo lokalno udruženje.Time su pokazali koliko je fizičke energije potrebno da se generira struja. Drugi događaj bila je konferencija o obnovljivoj energiji na kojoj su učenici iz lokalne tehničke škole učili o budućim rješenjima od stručnjaka sa Sveučilišta u Osijeku. Usto, budući da jedna solarna elektrana stvara energiju za nogometni klub Belišće, tim je nosio majice kojima je promoviran projekt R-SOL-E.

Velike uštede

Projekt R-SOL-E pokazao je kako solarne elektrane mogu biti integrirane u distribucijsku mrežu te je njime otvoren put za dublju suradnju s dobavljačima javne energije. Privatnim društvima omogućio je da razvijaju nove načine kako sunčevu energiju i javnu rasvjetu učiniti učinkovitijima.

U zgradama koje opskrbljuju solarne elektrane zabilježena je ušteda energije od do 60 %, što stvara godišnje financijske uštede od do 30 000 EUR. Troškovi javne rasvjete pali su za 80 %. Stručnjaci za energetsku učinkovitost i zelenu energiju proslijedili su rezultate strankama, uključujući druga lokalna tijela i pružatelje energije.

Korisnici

„Ako želimo očuvati prirodu za našu djecu, moramo voditi svojim primjerom i tako razviti njihovu svijest o održivom življenju. Projekt R-SOL-E potvrđuje sljedeće: našoj djeci pokazuje da se energija može proizvoditi i upotrebljavati na način koji ne šteti našem planetu.”

 

Zdenko Glasovac, ravnatelj vrtića u Belišću

 

„Solarne elektrane postavljene u našim sportskim objektima, u našem nogometnom klubu i bazenu, znatno će smanjiti troškove struje te će nam omogućiti da novčana sredstva preusmjerimo u nove sportske programe i opremu. Zbog toga će naši sugrađani, a posebice djeca, biti iznimno zadovoljni.”

 

Milan Zamaklar, predsjednik sportskih udruga grada Belišća

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje za projekt „R-SOL-E” iznosi 1 010 154 EUR. Pritom EU-ov Europski fond za regionalni razvoj i Instrument za pretpristupnu pomoć pridonose iznosom od 858 631 EUR u okviru programa „Interreg IPA CBC Hrvatska – Srbija” za programsko razdoblje 2014. – 2020.” Ulaganje pripada prioritetu „Niskougljično gospodarstvo”.