breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Varovanje življenj in premoženja pred poplavami v porečju slovenske Gradaščice

  • 01 January 2007

Pri projektu krepitve protipoplavne zaščite v porečju Gradaščice bodo zgradili več kot 180 protipoplavnih objektov. Prva faza projekta bo zagotovila zaščito za skoraj 18 000 prebivalcev in 3 000 zgradb na površini okoli 6 km². Prvo fazo tega dvofaznega projekta financira EU. Etapa A faze 1 bo bistveno izboljšala protipoplavno varnost na jugozahodu prestolnice Ljubljane, etapa B faze 1 pa bo osredotočena na občino Dobrova-Polhov Gradec.

Ko bodo izvedene vse ureditve in ukrepi v okviru etape 1A projekta, bo protipoplavna zaščita jugozahodne Ljubljane izboljšana do te mere, da tudi v primeru poplav, kot so bile v letih 2010 in 2014, naseljena urbana območja ne bodo poplavljena.

Rok Fazarinc, glavni projektant protipoplavnega projekta Gradaščica

Delo v Ljubljani vključuje ureditev Gradaščice ter potokov Mali graben in Horjulka, protipoplavno zaščito Kozarja in Kosovega polja ter vzpostavitev deponije v Gameljnah za viške materiala.

Na območju občine Dobrova-Polhov Gradec se urejajo Gradaščica v Dolenji Vasi in Šujici ter potoka Božna in Mala Voda, katerih sotočje tvori izvir Gradaščice, v Polhovem Gradcu. Prav tako potekajo priprave na drugo fazo, katere glavni element je gradnja suhega zadrževalnika Razori.

Redne poplave

Občina Dobrova-Polhov Gradec je poplavno ogrožena zaradi svoje lege v dolini, ki zadržuje vodo in povzroča hudournike ob močnejših padavinah. Potencial za škodo še povečujeta gosta urbanizacija jugozahodne Ljubljane in slabo dreniranje Malega grabna, v katerega se steka odvečna voda iz porečja Gradaščice.

Konkretni ukrepi v Ljubljani vključujejo izgradnjo protipoplavnih zidov in nasipov, namestitev drenažnih sistemov in širitev struge Malega grabna. Poleg tega poteka izkop 1,6 km razbremenilnega kanala južno od ljubljanske obvoznice. Izlival se bo v potok Curnovec, ki se izliva v Ljubljansko barje.

Močnejši nasipi

V Polhovem Gradcu poteka poglabljanje odsekov Božne in Male vode ter izvajajo se vzdrževalna dela na strugi Božne. Poleg tega se gradi nasip, dvigujejo se protipoplavni zidovi, znižuje se preliv, obnavljajo pa se tudi zidovi ob strugi.

V Dolenji vasi se dvigujejo in podaljšujejo nasipi. Ukrepi, ki so jih izvedli v naselju Šujica, vključujejo utrditev in dvig rečnega obrežja, razširitev struge, dvig ceste in izgradnjo mostu čez potok Krnica.

Dodatna dela obsegajo rušenje objektov, urejanje krajine ter prestavitev prometne in komunalne infrastrukture. Vključeni so ukrepi za varstvo kulturne dediščine in okolja, pri čemer je posebna pozornost namenjena ohranjanju poplavnih območij, kakovosti vode in habitatov na varstvenih območjih ter oblikovanju ribjih zatočišč.  

Skupna naložba in sredstva EU 

Celotna naložba v projekt „Protipoplavna ureditev porečja Gradaščice“ znaša 49 466 450 EUR, od česar je Kohezijski sklad EU prispeval 42 046 482 EUR prek operativnega programa „Izvajanje kohezijske politike EU“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba spada v prednostno nalogo „Spodbujanje ukrepov za prilagajanje podnebnim spremembam za zmanjšanje poplavne ogroženosti na območjih z veliko poplavno ogroženostjo“.