breadcrumb.ecName
hu Magyar

A gyógyszeripari kutatás-fejlesztési és innovációs központ személyre szabott műszaki szolgáltatásokat nyújt

  • 03 June 2015

A Pharmapolis Gyógyszeripari Tudományos Park azzal a céllal hozta létre a Debreceni Innovációs és Technológiai Parkot, hogy magas szintű kutatáson és infokommunikációs technológián alapuló szolgáltatások széles körével támogassa az innovációt, a kutatást és a technológiai fejlődést. A kezdeményezés egyik eleme a 10 500 m² területű tudományos park létrehozása volt, amely ösztönzi a gyógyszeriparral kapcsolatos kutatás-fejlesztést és innovációt (K+F+I), valamint technológiai inkubátor-szolgáltatások széles skáláját nyújtja.

A központ zöldmezős beruházás keretében jött létre azzal a céllal, hogy olyan vállalatoknak kínáljon vonzó körülményeket, amelyek új termékek kifejlesztésére, bevezetésére és piacra juttatására törekszenek más vállalatokkal, felsőoktatási intézményekkel és tudományos kutatóintézetekkel együttműködve. A magas szintű nemzetközi kutatás ilyen formán történő támogatása jelentősen hozzájárult a K+F tevékenységek erősítéséhez Debrecenben és környékén.

A tudományos park egyik legfontosabb célcsoportját azok a gyógyszerészeti kutatás területén működő kis- és középvállalkozások (kkv-k) alkotják, amelyek ahelyett, hogy meglévő termékek fejlesztésével foglalkoznának, a K+F+I segítségével inkább új termékek, szolgáltatások és technológiák létrehozására törekszenek. Mindez öregbíteni fogja Magyarország K+F+I területén szerzett hírnevét.

Innováció a felsőoktatásban, együttműködés a kutatás és az üzleti élet szereplői között

A központ jelentősen hozzájárul az általános K+F környezet javításához, valamint a felsőoktatás innovációs kapacitásának növeléséhez Magyarországon. Emellett ösztönzi az intézetek és az üzleti élet szereplői közötti együttműködést, és vonzóbbá teszi a kutatás területén kínálkozó karrierlehetőségeket is.

A fentieken kívül mindenképpen meg kell említeni, hogy a projekt 120 fenntartható munkahelyet teremtett a kutatók számára, és jelentős mértékben hozzájárult a helyi ipar és üzeti tevékenység, valamint Debrecen városának fejlődéséhez – ennek köszönhetően a helyi lakosok teljes mértékben azonosulni tudnak a fejlesztésekkel. A projekt teljes időtartama alatt nagy hangsúlyt fektettek a nemek közötti egyenlőség és a környezeti fenntarthatóság előmozdítására.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

A „Gyógyszeripari K+F+I központ létrehozása Debrecenben” projekt teljes beruházási igénye 20 200 000 euró, amelyhez az Európai Regionális Fejlesztési Alap 7 700 000 euró összeggel járult hozzá a 2007–2013 közötti programidőszak „Gazdasági fejlesztés” operatív programjának részeként.