breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Pelješki most poboljšava povezanost s južnom Dalmacijom

  • 25 September 2017

Izgradnja Pelješkog mosta omogućila je cestovnu povezanost između južne Dalmacije, najjužnijeg dijela Jadranske Hrvatske u kojoj se nalazi grad Dubrovnik, i kopnenog dijela zemlje. Time se uklonila potreba da putnici u cestovnom prometu koji putuju između dvaju dijelova Hrvatske prolaze dvije carinske kontrole na manje od deset kilometara, čime se vrijeme putovanja skratilo za više od 50 %.

Za mene osobno, kao i za sve mlade građane, most će uvelike poboljšati kvalitetu života. Moći ćemo puno brže doći do odredišta u Hrvatskoj iz Dubrovnika. Mislim da je odlično što će izgradnja Pelješkog mosta pridonijeti ulasku Hrvatske u šengensko područje, što će nam svima olakšati život.

Marko Žmirak, osnivač Centra za karijere mladih Dubrovnik

Pelješki most dug je 2,4 km. Radi se o višerasponskom mostu, što znači da ima upornjake na oba kraja i u sredini. Dizajn uključuje cestu s četiri traka, jednim prometnim trakom i jednim zaustavnim trakom na svakoj strani.

Nadalje, u sklopu projekta napravljena su poboljšanja na 10,2 km postojeće ceste D414. Dodatni element radova bila je izgradnja dvosmjernih pristupih cesta ukupne duljine od 12 km s obje strane glavnog mosta.

To je zahtijevalo izgradnju dvaju tunela, jednog od 0,499 km i jednog od 2,47 km, dvaju manjih mostova, duljine 0,51 km i 0,08 km, vijadukta duljine 0,16 km i dvaju odmorišta, jednog sa svake strane mosta.

Oko sela Ston izgradila se dvosmjerna obilaznica duljine 7,9 km. Uključuje dva tunela, most, vijadukt i petlju.

Uklanjanje potrebe prolaza kroz carinu

Kao dio transeuropske prometne mreže, prethodna cestovna mreža protezala se na oko devet kilometara teritorija Bosne i Hercegovine, kroz područje poznato kao Neumski koridor. Kao rezultat toga, a kako bi došli s jednog dijela Hrvatske na drugi, putnici su morali proći kroz dvije carinske kontrolne točke.

Zbog toga je ključni cilj projekta bio povećati pristup regiji u pripremi za ulazak Hrvatske u šengensko područje, na što je zakonski obvezna, te jačanje regionalne kohezije i prometne povezanosti regije s važnim centrima drugdje.

Pelješki most otvoren je 26. srpnja 2022. Bio je to jedan od najvećih projekata financiranih sredstvima iz Kohezijske politike u EU-u i u Hrvatskoj, uz doprinos EU-a od 357 milijuna EUR.

Odbijena alternativna rješenja mostu

Razmatrane su alternative izgradnji mosta. Neki prijedlozi uključivali su otvaranje koridora autoceste, trajektnu vezu i izgradnju tunela. Ove su opcije odbijene kao neizvedive ili preskupe.

Prije početka radova projekt su procijenili nezavisni stručnjaci i sastavljeno je izvješće s izjavama o njegovoj izvedivosti i gospodarskoj održivosti. 

Pelješki most i prateća cestovna infrastruktura smanjili su vrijeme putovanja između dviju točaka hrvatske autoceste D8 s obje strane Neumskog koridora s 59 minuta na 22 minute.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom” iznosi 526 010 320 EUR, od kojih Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) pridonosi s 357 284 407 EUR kroz Operativni program „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020.