breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Nové električky vo vozovom parku bratislavskej hromadnej dopravy

  • 21 June 2016

Do vozového parku hromadnej dopravy v Bratislave pribudlo spolu 45 nových nízkopodlažných električiek s veľkou kapacitou. Budú prínosné pre miestnych obyvateľov, návštevníkov, a najmä pre dochádzajúcich ľudí, z ktorých mnohí využívajú hromadnú dopravu v hlavnom meste každý deň.

V histórii hromadnej dopravy hlavného mesta ešte nikdy nedošlo k takej podstatnej obnove vozového parku. Sme vďační za operačný program Doprava ministerstvu dopravy a riadiacemu orgánu, ktoré s aktívnou účasťou mesta Bratislava umožnili využitie fondov EÚ na nákup nových vozidiel, pretože Bratislava by si nemohla dovoliť takéto projekty bez podpory fondov EÚ.

Milan Urban, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava (DPB)

Veľa ľudí pracujúcich v Bratislave v skutočnosti v meste nebýva, a teda každý pracovný deň do hlavného mesta Slovenska cestuje veľký počet dochádzajúcich ľudí. Odhaduje sa, že ich je približne 200 000, čo znamená, že celkový počet ľudí v Bratislave sa cez pracovné dni môže pohybovať okolo čísla 650 000 osôb. Predpokladá sa, že väčšina týchto dochádzajúcich ľudí využíva sieť hromadnej dopravy mesta.

V tejto súvislosti sa Dopravný podnik Bratislava (DPB) rozhodol zmodernizovať sieť, a predovšetkým bratislavské električky, a začal vykonávať projekt obnovy vozového parku električiek. Jeho cieľom bolo vytvoriť prínos pre miestnych obyvateľov, dochádzajúcich ľudí a ďalších návštevníkov hlavného mesta Slovenska.

Nové nízkopodlažné električky s veľkou kapacitou

Hlavným prvkom projektu bola modernizácia železničných koľajových vozidiel systému hromadnej dopravy prostredníctvom doplnenia 45 nových nízkopodlažných električiek do bratislavského vozového parku, pričom 30 z nich možno riadiť obojsmerne 15 je jednosmerných. Tieto električky majú veľkú kapacitu – každá má 69 miest na sedenie a celkovo sa do nej zmestí 241 cestujúcich. Nízke podlahy v nových električkách oveľa viac uľahčujú nástup a výstup osobám so zdravotným postihnutím, zároveň sa skracuje čas nastupovania a vystupovania a odstraňuje sa riziko pádu.

Nové električky sa zavádzajú v rámci celej siete s cieľom zaistiť ich dostupnosť pre čo najväčšiu časť verejnosti. Odhaduje sa, že jedna električka prepraví mesačne okolo 45 000 cestujúcich. Projekt tak prispieva k zvyšovaniu mobility miestneho obyvateľstva, a teda má pozitívny vplyv na Bratislavu a okolité oblasti, či už zo sociálneho alebo hospodárskeho hľadiska.

Väčšia kvalita, spoľahlivosť, bezpečnosť a pohodlie

Hlavné prínosy projektu súvisia so zlepšením kvality, spoľahlivosti, bezpečnosti a celkového pohodlia poskytovaných služieb, a zároveň sa zaisťuje 89 % presnosť dodržiavania cestovného poriadku.

Projekt prostredníctvom týchto zlepšení prispieva k zvýšeniu dopytu po hromadnej doprave, ako aj k zmene druhu dopravu vďaka presunu dopravnej kapacity z autobusov na električky. DPB aj orgány mesta Bratislava uprednostňujú ekologickejšie dopravné prostriedky a zastávajú názor, že električky a trolejbusy by sa mali v budúcnosti vnímať ako základné piliere systému hromadnej dopravy v Bratislave.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ

Celková investícia na projekt Obnova električiek v Bratislave predstavuje sumu 115 350 000 EUR, pričom Kohézny fond EÚ prispieva sumou 93 145 125 EUR v rámci operačného programu Doprava na programové obdobie rokov 2007 – 2013.