breadcrumb.ecName
hu Magyar

Új gyorsforgalmi út Magyarország M3-as autópályája és Eger között

  • 13 January 2021

Magyarország új, 18,5 km hosszú M25-ös gyorsforgalmi útja köti össze az M3-as autópályát Heves megye székhelyével, Egerrel. A meglévő 2×1 forgalmi sávos 25-ös főút helyétől eltérően az M25-ös autóút irányonként két-két sávval rendelkezik. A projektnek köszönhetően csökken a balesetek száma és a szennyezés mértéke, valamint javul a TEN-T úthálózathoz való hozzáférés.

Délről észak felé haladva az M25-ös autóút az M3-as autópályán található különszintű csomóponttal kezdődik, és az Eger déli részén futó 252-es főút egysávos elkerülő útjával végződik. Az út építésén kívül a projekt magában foglalta két (eltérő magasságban lévő) különszintű csomópont, öt felüljáró és egy aluljáró építését is.

Jobb közúti kapcsolatok szükségessége

A transzeurópai közlekedési hálózat központi elemeként az M3-as autópálya jelenti a legfőbb közúti kapcsolatot Budapest és Magyarország keleti része között. Az M25-ös autóút megépítését megelőzően Egernek nem volt közvetlen hozzáférése a gyorsforgalmi úthálózathoz. Az M3-as autópályát legegyszerűbben az országos 33-as főút és a 25-ös főút segítségével közelíthették meg.

A leggyorsabb út Budapestig és Magyarország nyugati részéig a 3-as és a 25-ös főutakon vezetett. Kelet felé az M3-as autópályát kizárólag a 2501-es és a 2502-es közutakon érhették el.

A projekt által érintett 3-as, 25-ös, 33-as, 2500-as és 2501-es közutak szakaszain 215 sérüléssel járó balesetet regisztráltak 2011 és 2016 között. A balesetek 9 %-a volt halálos. Az esetek 29 %-a súlyos sérülésekkel járt.

Ráadásul egyre több a halálos balesetek száma, különösen a 25-ös főúton. Növeli a balesetek kockázatát az, hogy ezek az utak számos településen haladnak végig, valamint néhány szakaszon gyenge minőségű az útfelszín. Ez nagyobb zajjal jár, hozzájárul a magasabb légszennyezési szinthez, valamint növeli a menetidőt.

A menetidő, a balesetek és a szennyezés csökkentése

A közeli településeken a főutakról és a helyi utakról az M25-ös autóútra való áttérés csökkenti a menetidőt, a balesetek számát, a zajszintet, a rázkódás és a szennyezés mértékét, valamint megközelíthetőbbé teszi a településeket. Az M25-ös autóúton továbbá gyorsított buszjáratokat is indítanak Budapest és Eger között, összehangolva azt a vonatmenetrendekkel.

A megnövelt útkapacitásnak köszönhetően a főbb városközpontokhoz való gyorsabb összeköttetés vállalkozásokat vonz a régióba, amely erősíti a gazdaságot, valamint munkahelyeket teremt a területen, ahol számos részen az átlagosnál magasabb a munkanélküliség.

A fokozott munkaerő-mobilitás, a teherszállításra vonatkozó javított feltételek és a járművek működtetésével kapcsolatos költségek, valamint a balesetek vagy szennyezés okozta egészségügyi problémák csökkentése további gazdasági haszonnal járnak.

A projekttől függetlenül számos, az M25-ös autóúttal való kapcsolatot újítottak fel. A felújítások magukba foglalják az új, 25-ös főúthoz tartozó elkerülő csomópont és az M25-ös főúthoz tartozó elkerülő csomópont között található 252-es főút 719 m hosszú szakaszának felújítását; a Maklárt és Andornaktályát elkerülő 2502-es útszakaszt a 2501-es úthoz tartozó az egysávos elkerülő csomóponttól az M25-ös főútig; valamint egy, a 251-es főutat (a maklári M25-ös csomópontot) és a 2501-es főutat összekötő 1331 km hosszú szakaszt.

Az ezeken az utakon való munka növeli a projekt pozitív hatását.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

Az „M25 Eger gyorsforgalmi úti bekötése (M3-Eger szakasz megvalósítása” projekt teljes költsége 198 588 538 EUR, ebből az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 126 322 124  EUR az „Integrált Közlekedésfejlesztési”operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás „A TEN-T úthálózathoz való hozzáférés javítása” prioritás alá tartozik.