breadcrumb.ecName
cs Čeština

Nové integrované bezpečnostní centrum pro všechny záchranné složky zrychluje reakci v případě nehody

  • 05 March 2013

Do ledna 2011 si většina záchranných složek v Moravskoslezském kraji udržovala vlastní telefonická střediska, kam v případě nehody či jiné události, která vyžadovala rychlou reakci záchranných složek, lidé telefonovali.

Nyní jsou původně oddělená telefonická střediska záchranných složek (hasiči, zdravotnická záchranná služba, státní a městská policie, orgány krizového řízení, armáda, celní správa a regionální dopravní informace) centralizována do integrovaného centra reakce na mimořádné události, které v případě, že v kraji dojde k nehodě, koordinuje činnost všech záchranných složek.

Vybudování nového telefonického centra pro mimořádné události v kraji, který má 1,2 milionu obyvatel, znamená, že mimořádné události jsou nyní řešeny efektivněji. Mělo by se tak projevit snížením ztrát na životech i škod na majetku.

Nové telefonické centrum se nachází v podstatně přestavěné staré budově v krajském městě Ostravě. Nové zařízení dokáže přijímat a vyhodnocovat informace ze zařízení pro elektronický dohled nad budovami či z elektronických požárních hlásičů. Je také vybaveno technologiemi pro sledování vozidel záchranných složek.

Centrum navíc monitoruje meteorologické údaje, údaje o radiaci a kvalitě ovzduší a kontroluje také hladinu a průtok řek v kraji. V krizové situaci může centrum vydávat hromadné výstrahy pro veřejnost.

Rychlejší reakce na mimořádné situace

Projektový manažer Hynek Orság uvedl, že vybudování nového centra si vynutila novelizace českých zákonů v roce 2000. Nové centrum dokáže lépe než dřívější systém zajistit koordinovanou profesionální reakci na mimořádné situace, protože zástupci všech záchranných složek se nyní v okamžiku, kdy je přijat příchozí telefonát, nacházejí v téže místnosti. „To znamená nejen vyšší rychlost, ale i kvalitu přijímaných rozhodnutí,“ uvedl Hynek Orság.

Dříve mohla být v reakci na hlášení mimořádné události vypravena i čtyři nebo pět vozidel. Možnost vzájemné koordinace záchranných složek před přijetím rozhodnutí však znamená, že v novém systému stačí – je-li to efektivní – vypravit dvě vozidla.

Celkové náklady a financování z EU

Projekt „Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje“ si vyžádal náklady ve výši 27 253 735 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU v programovém období 2007–2013 přispěl částkou 22 151 337 EUR.