breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Uzajamno učenje za zelenije socijalno stanovanje

  • 22 May 2019

U projektu Social Green uključeni su partneri iz Estonije, Hrvatske, Portugala, Rumunjske, Španjolske i Švedske, a projektom se unaprjeđuju instrumenti regionalne politike za smanjenje emisija stakleničkih plinova iz socijalnog stanovanja i rješavanje problema energetskog siromaštva. Njime je započeo proces međuregionalne suradnje i učenja kako bi se utvrdile, podijelile i prenijele metode formuliranja i provedbe politika zelenog socijalnog stanovanja. One se odnose i na izgradnju novih stanova i na prilagodbu postojećih zgrada.

„Aktivnosti provedene zahvaljujući projektu Social Green predstavljaju važan mehanizam izgradnje kapaciteta za našu ustanovu. Uvidi koje smo stekli u interakciji s ostalih pet regija EU-a koje se suočavaju sa sličnim izazovom niskougljičnoga gospodarstva rezultiraju vrijednim lekcijama i većem praktičnom znanju o pozelenjivanju socijalnog stanovanja. Smatramo da takav oblik međuregionalnog učenja daje znatnu dodanu vrijednost našim aktivnostima oblikovanja i provedbe politike, uključujući upravljanje strukturnim fondovima.”

Ester Silva, potpredsjednica, Odbor za regionalnu koordinaciju i razvoj regije Norte, Portugal

Projekt Social Green podijeljen je u dvije faze, a proces međuregionalnog učenja predstavlja prvu fazu. Podrazumijeva studijske posjete, radionice dobre prakse, sastanke lokalnih dionika i događaje za razmjenu znanja. Regije koje sudjeluju u procesu sastavljaju izvješća o samoprocjeni, vodiče dobre prakse i planove za regionalne vlasti.

Druga faza obuhvaća praćenje i provedbu planova te promicanje kontinuiranog učenja i postignuća lokalnih i regionalnih partnera.

Potencijal smanjenja emisija

Zgrade su odgovorne za 40 % potrošnje energije u Europi te približno za 36 % emisija CO2 u Europi. Pozelenjivanje sektora socijalnog stanovanja, uključujući ubrzavanjem energetske prilagodbe, moglo bi imati veliku ulogu u postizanju ciljeva EU-a u pogledu smanjenja CO2.

Projektom Social Green želi se poboljšati razumijevanje uloge zelenih intervencija u sektoru, posebice u pogledu njihova utjecaja na energetsko siromaštvo, kako bi se utvrdile odgovarajuće mjere za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije. Te se mjere mogu uvrstiti u instrumente regionalne politike EU-a, pri čemu se svaki partner bavi instrumentom koji je primjenjiv na njegovu regiju.

Projektni konzorcij raspravljao je interno i sa skupinama lokalnih dionika o preprekama pozelenjivanju socijalnog stanovanja i općenito i u vezi s određenim instrumentima politike. Pojedinosti utvrđenih primjera objavljene su u dvama stručnim člancima, članku za širu javnost i izvješću o preporukama politike.Partneri su utvrdili mjere koje treba uključiti u planove, pri čemu neke od njih uključuju samo prijenos znanja, dok druge zahtijevaju prilagodbu lokalnim uvjetima. Te mjere svojim potencijalom mogu potaknuti energetsku prilagodbu socijalnog stanovanja i poboljšati kvalitetu života stanara, a da ih pritom dodatno financijski ne opterete, čime pomažu ljudima koji žive u uvjetima energetskog siromaštva ili kojima prijeti energetsko siromaštvo.

Dobre prakse

Utvrđivanje i dijeljenje dobrih praksi partnerima je omogućilo da promisle o slučajevima iz vlastitih regija te da uče od drugih. Studijski posjeti mjestima u zemljama, uključujući Estoniju, Hrvatsku i Rumunjsku, omogućili su im da promatraju te prakse na djelu, što je dovelo do daljnjeg prijenosa znanja i među partnerima i lokalnim dionicima.

Svaki partner predložio je najmanje četiri prakse za evaluaciju u sklopu konzorcija. Na mrežnoj stranici projekta objavljene su informacije o njih 13. Jedan primjer jest Sõpruse 202 iz Talina u Estoniji koji primjenjuje inovativnu shemu financiranja prilagodbi kojima se potrošnja energije smanjuje za 60 %, a da se pritom ne povisuju troškovi stanara. Drugi je primjer energetske prilagodbe gusto naseljenog okruga Porta u Portugalu, suočenog s brojnim socijalnim problemima, kojim je poboljšana kvaliteta života za približno 7 500 ljudi. Treći je primjer pružanja tri nove četvrti s resursno učinkovitim zgradama za socijalno stanovanje u rumunjskom gradu Alba Iulia. Namijenjene su ljudima koji su svoje domove izgubili tijekom postkomunističke tranzicije kada je imovina zaplijenjena tijekom komunističkog režima vraćena prijašnjim vlasnicima.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje za projekt „Social Green – regionalne politike za pozelenjivanje sektora socijalnog stanovanja” iznosi 1 188 765 EUR, od kojih Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) pridonosi s 2 998 532 EUR kroz Operativni program „INTERREG EUROPA” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Niskougljično gospodarstvo”.