breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

U Hrvatskoj se razvija neurokirurški robot spreman za tržište

  • 30 September 2019

U sklopu projekta NERO koji se provodi u Hrvatskoj izgrađuje se inovativan automatiziran robotski sustav za obavljanje neurokiruških zahvata. Osmišljen je da bude jednostavan za upotrebu, kompaktan i pristupačan te da kirurzima omogući brži, sigurniji i precizniji rad negoli je to slučaj s postojećim modelima. Proces je započeo s dvije godine razvoja i ispitivanja, nakon kojih su uslijedili demonstracija tehnološkog koncepta u laboratorijskom okruženju, klinička ispitivanja i usvajanje svih potrebnih certifikata prije stavljanja proizvoda na tržište.

Projekt NERO okupio je snažan tim istraživača koji su motivirani ideju o neurokirurškom robotu pretvoriti u proizvod spreman za tržište. Duboko sam uvjeren da će nakon provedbe ovog projekta hrvatski roboti provoditi operacije na pacijentima u kirurškim salama diljem svijeta. Tako će, zajedno s ostalim svijetlim primjerima hrvatskoga gospodarstva koji su posljednjih godina sve učestaliji, prezentirati Hrvatsku u drugačijem i pozitivnom svjetlu.

Ante Bakić, voditelj projekta NERO, Institut za nuklearnu tehnologiju INETEC

Projektom NERO definirani su tehnički zahtjevi i specifikacije za robota te je formuliran detaljan dizajn, zajedno sa svim potrebnim sastavnicama. Trenutačno se razvijaju 3D model i alfa-prototip koji će partnerima omogućiti da provjere funkcionira li robot kako je predviđeno.

Aktivnostima oglašavanja i vidljivosti osigurat će se širenje rezultata istraživanja i razvoja projekta, u koji je uključeno više od 30 istraživača i suradnika, u društvima, znanstvenoj zajednici i široj javnosti.

Prevladavanje nedostataka postojećih modela

Roboti koji se trenutačno upotrebljavaju u stereotaktičnim operacijama – minimalno invazivne operacije u kojima se upotrebljavaju 3D slike i sonde za lociranje ciljanih područja u tijelu i intervencije na njima – pokazuju nedostatke u pogledu preciznosti i brzine, što rezultira suboptimalnim neurokiruškim liječenjem. Štoviše, takvi sustavi veoma su skupi, što ih čini uvelike nedostupnima.

Proizvodnjom sustava koji kombinira najnovije prednosti medicinske robotike, poput automatiziranih procesa i smanjene invazivnosti, s konkurentnim cijenama, NERO želi prevladati te nedostatke. Njime bi se također trebalo ojačati inovativnost i konkurentnost u hrvatskoj industriji robotike, pridonijeti globalnom napretku medicinske tehnologije te njegovati razvoj pomoćnih tehnologija i procesa za područja robotike i IKT-a, stvarajući gospodarski učinak na više sektora.

Brži kirurški zahvati

NERO se nastavlja na rad članova konzorcija projekta RONNA koji su postojeći industrijski robot opremili novim softverom za stvaranje sustava velike preciznosti za neuronavigaciju – navigacija neurokirurga unutar lubanje ili kralježnice tijekom operacije. Robot RONNA otad se uspješno upotrebljava u operacijama.

Nadograđujući se na prednosti koje je donio robot RONNA, robot NERO imat će sučelje čovjek-stroj koje će neurokirurzima omogućiti da utvrde točku ulaska u mozak i područje koje će operirati. Kao rezultat toga, znatno će se smanjiti vrijeme potrebno za kirurške zahvate. U usporedbi s robotom RONNA, hardver robota bit će namjenski razvijen. Time bi se trebala ojačati kompaktnost i preciznost sustava.

Robot NERO uglavnom će se upotrebljavati za biopsiju tumora, ventrikularnu drenažu, duboku mozgovnu stimulaciju – implantaciju elektroda u mozak radi liječenja poremećaja koji uključuju esencijalni tremor, Parkinsonovu bolest, distoniju, opsesivno-kompulzivni poremećaj i epilepsiju – i stereoelektoencefalografiju, postupak kojim se utvrđuje u kojem dijelu mozga nastaju epileptički napadi.

 

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „NERO – neurokiruški robot” iznosi 2 761 384 EUR, od kojih Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) pridonosi s 2 037 716 EUR kroz Operativni program „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „TO1 Istraživanje i inovacije”.