breadcrumb.ecName
lt Lietuvių

Lietuviškasis „MedCAD“ projektas užtikrina geresnę sveikatos priežiūrą naudojant kompiuterinės diagnostikos įrankį

  • 10 June 2021

„MedCAD“, arba medicininė kompiuterinės diagnostikos programinė įranga, gerina klinikinių sprendimų priėmimą sveikatos priežiūros srityje. Ši programinė įranga leidžia medicinos darbuotojams analizuoti informaciją ir veiksmingiau diagnozuoti. Dėl to galima greičiau ir turint daugiau informacijos priimti su pacientais susijusius sprendimus ir, galiausiai, išgelbėti daugiau gyvybių.

„MedCAD“ padeda pacientams greičiau gauti savo duomenis, o gydytojams – priimti tikslesnius sprendimus ir sujungti įvairias sistemas naudojant vieną technologiją. Ji gerokai sumažina sistemos priežiūros išlaidas ir suteikia platesnę prieigą prie medicininių duomenų bei leidžia vizualizuoti medicininius įrašus.

Vytautas Baublys, programinės įrangos bendrovės „Softneta“ generalinis direktorius ir vienas iš įkūrėjų

„MedCAD“ – tai atvirojo kodo technologija, suteikianti pacientams ir gydytojams tiesioginę prieigą prie medicininių duomenų ir diagnostinių vaizdų. Naudotojai gali peržiūrėti ir apdoroti įvairių formatų medicininius vaizdus.

Ją galima naudoti daugelyje rinkoje paplitusių operacinių sistemų: „Windows“, „Mac OS“ ir „Linux“. Programa pagrįsta HTML5 kodu, todėl ją galima naudoti bet kurioje naršyklėje, bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje.

Diagnostinių vaizdų vizualizavimo technologija renka duomenis nepriklausomai nuo įstaigos, kurioje ji naudojama, infrastruktūros. Tai leidžia senesnėms įstaigoms ja naudotis neatnaujinant sistemų ar nesiimant brangiai kainuojančios renovacijos.

Dirbtinio intelekto algoritmai

Platforma leidžia naudotojams įsigyti ir integruoti neribotą kiekį vaizdų apdorojimo ar išorinių klinikinių sprendimų priėmimo priemonių iš trečiųjų šalių, įskaitant dirbtinio intelekto algoritmus.

Pavyzdžiui, vienas iš „MedCAD“ integruotų algoritmų nustato stuburo ligas. Algoritmas pagrįstas stuburo iškrypimo atpažinimo rodikliais, kurie padeda gydytojams nustatyti atitinkamą stuburo ligą.

Prieigos gerinimas

ES finansuojamas projektas padeda spręsti nepakankamos prieigos prie diagnostinių vaizdų problemą sveikatos priežiūros sektoriuje. 70–80 % diagnostinių problemų galima išspręsti naudojant medicininius vaizdus, tačiau tik trečdalis gyventojų turi galimybę naudotis šia priemone.

Pažangūs dirbtinio intelekto pasiekimai galėtų padėti išspręsti šią problemą. Tačiau, nepaisant didėjančio kliniškai patvirtintų dirbtinio intelekto algoritmų skaičiaus, tokių programų ir programinės įrangos diegimo sveikatos priežiūros įstaigose procesas yra lėtas ir sudėtingas.

„MedCAD" sprendžia šią problemą naudodama savo platformą, kurioje greičiau ir efektyviau diegiamos naujos dirbtinio intelekto programos sveikatos priežiūros sektoriuje. Lietuvos programinės įrangos gamintojos SOFTNETA sukurta „MedCAD“ iš pradžių buvo įdiegta Lietuvos ligoninėse.

Vėliau ji buvo įdiegta kitose pasaulio gydymo įstaigose, siekiant užtikrinti visuotinę prieigą prie medicininių vaizdų ir optimizuoti sveikatos priežiūros paslaugas.

 Naudos gavėjai:

„Esame tvirtai įsitikinę, kad naujoji įmonės „Softneta“ iniciatyva „MedCAD“ turi didelę klinikinę paklausą. Mūsų organizacija pripažįsta, kad projektas „MedCAD“ turi labai didelį potencialą ir didelę pridėtinę vertę mums, kitiems medicinos prietaisų gamintojams, ligoninėms, sveikatos priežiūros įstaigoms, dirbtinio intelekto kūrėjams, medicinos specialistams ir visuomenei.

- Anders Nordell, „Collective Minds Radiology“ generalinis direktorius

„Osimis“ nusprendė perkelti į „MedDream“ klientus, kuriems reikia medicininės paskirties peržiūros programos, ir jau integravo „MedDream“, paremtą „MedCAD“ technologija, į savo produktą „Lify“. „Softneta“ mus įtikino savo lankstumu tenkinant klientų ir partnerių technologinius ir verslo poreikius.

- Frédéric Lambrechts, „Osimis“ generalinis direktorius    

Bendra investicijų ir finansavimo iš ES suma 

Bendros investicijos į projektą „Medicininių vaizdų apdorojimas, kompiuterinis diagnozavimas ir pagalba priimant klinikinius sprendimus“ siekia 699 820 EUR. ES regioninės plėtros fondas pagal 2014–2020 m. programavimo laikotarpio veiksmų programą „Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijos“ skyrė 419 892 EUR.