breadcrumb.ecName
lt Lietuvių

Vyresnio amžiaus gyventojų gyvenimo kokybės gerinimas Baltijos jūros regione

  • 26 July 2019

„BaltSe@nioR“ tikslas – spręsti senstančiu Baltijos jūros regiono bendruomenių socialinius iššūkius ir jų reikmėms pritaikytų novatoriškų, išmanių baldų ir interjero dizaino sprendimų stoką. Siekiant paskatinti dalyvauti regiono gamybos pramonę, įgyvendinant šį projektą buvo pasinaudota tokių sprendimų paklausa ir rinkos galimybėmis.

Mes tvirtai tikime, kad pripažinimas, kurį įgyjame įgyvendindami savo projektą, ženkliai padidina sąmoningumą ir daro įtaką požiūriui į vyresnio amžiaus žmones – ne tik baldų įmonių, kurios yra mūsų tikslinė grupė, bet ir galutinių vartotojų bei tų, kurie jais rūpinasi: žurnalistų, interjero architektų, taip pat valdžios atstovų ir politikų. Pamažu ES virsta geresne ir draugiškesne vieta senjorams. Tai buvo didžiulė garbė visai „BaltSe@nioR“ komandai ir suteikė mums papildomos motyvacijos dirbti dar daugiau.

Dr. Beata Fabisiak, projekto „BaltSe@nioR“ koordinatorė

Projektas, kurį koordinuoja Poznanės gyvybės mokslų universiteto Medienos technologijų fakultetas (Lenkija), apjungė baldų ir dizaino srities žinias su informacinėmis technologijomis ir robotika bei devynių Baltijos jūros regiono šalių taikomosiomis programomis ir duomenų bazėmis.

Integruojant naujas technologijas į tradicinę baldų gamybą, regiono gamybos pramonei buvo suteikta naujų perspektyvų. Taip pat buvo sukurtos modernios priemonės, skirtos pagyvenusių žmonių gyvenimo kokybei gerinti.

Šiuolaikinių technologijų integravimas į tradicinį dizainą

Siekiant palengvinti tokio tipo produktų kūrimą, projekto metu trimačio spausdinimo būdu buvo sukurtas senėjimo kostiumas, kuris suteikia vartotojui galimybę patirti fizinius senstančio kūno apribojimus. Toks empatiškas senjorų problemų, kurias jie patiria savo pačių namuose, pripažinimas skatino gamybos įmones pristatyti naujas idėjas ir produktus.

Be senėjimo kostiumo, projekto metu buvo sukurti išmaniosios kėdės prototipai, kurie skatina vartotoją sėdint būti fiziškai aktyvesniu per interaktyvius vaizdo žaidimus, sujungtus su kėdės jutikliais. Kiti patobulinimai yra grindjuostė su integruota kritimo nustatymo sistema, veidrodis, kuriame rodomi suasmeninti pranešimai apie oro sąlygas ar dienos planą, ir trimačiu spausdintuvu atspausdintos baldų rankenos, kurias galima pritaikyti prie senjorų rankos formos. Projekto dalyviai pritaikė esamą lenkiško fotelio iš septintojo dešimtmečio dizainą šiuolaikinių senjorų reikmėms. Pritaikyti prototipai parodo galimybę integruoti modernias technologijas į tradicinį baldų dizainą ir įkvepia įmones diegti naujoves.

Šiuo projektu Baltijos jūros regiono įmonės buvo paskatintos didinti savo konkurencingumą, inovacijų lygį ir neišnaudotos rinkos dalį. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į poreikį gerinti regiono vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę jų namuose.

Visiems prieinama virtuali biblioteka

„BaltSe@nioR“ įsteigė virtualią žinių apie vyresnio amžiaus žmones regione biblioteką. Joje demonstruojami sukurtų metodų ir projektavimo priemonių rezultatai. Bet kuri suinteresuota šalis ar gamintojas gali nemokamai atsisiųsti ir trimačiu spausdintuvu atsispausdinti senėjimo kostiumo versiją. Įmonės bibliotekoje gali sužinoti tam tikros šalies senjorų poreikius ir atitinkamai pakoreguoti savo pasiūlymą bei lengviau patekti į užsienio rinkas.

Europoje gyvena apie 90 milijonų pagyvenusių žmonių, kurie sudaro 18 % visų jos gyventojų. Manoma, kad iki 2030 m. ši dalis išaugs iki 24 %. Nepaisant visuomenės senėjimo problemų, baldų ir namų įrangos gamintojai nepakankamai atsižvelgia į pagyvenusių žmonių poreikius.

Siekdami įgyvendinti savo tikslus, projekto dalyviai rėmėsi Vokietijos ir Lenkijos, kaip dviejų svarbiausių ir didžiausių baldų gamintojų bei eksportuotojų pasaulyje, pozicijomis. Projektas sulaukė didelio dėmesio dėl savo pasiekimų ir gaminių per konvencijas, kaip antai Stokholmo baldų ir šviesos mugę ir Milano dizaino savaitę. Projekto rezultatai buvo pristatyti Europos politikams, taip sustiprinant jo tarptautinį pripažinimą.

Videos

3D printed Age SimulatorHow to use the BaltSe@nioR Virtual Library

Bendra investicijų ir finansavimo iš ES suma

Bendros investicijos į projektą „BaltSe@nioR. Novatoriškiems sprendimams, kuriais padedama Baltijos jūros regiono įmonėms kurti produktus siekiant pagerinti namuose gyvenančių senjorų patogumą ir saugą, skirta 2 400 000 EUR, iš kurių Europos regioninės plėtros fondas 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu per veiksmų programą „Interreg Baltijos jūros regionas“ skyrė 1 700 000 EUR. Investicijos priskiriamos prioritetui „Darbo vietos, augimas ir investicijos“.