breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Poboljšanje kvalitete života održivim gospodarenjem otpadom u Šibensko-kninskoj županiji

  • 17 February 2021

Druga faza projekta uspostave cjelovitog i održivog sustava gospodarenja otpadom za Šibensko-kninsku županiju provedena je uz pomoć sredstava EU-a. Izgradnja Centra za gospodarenje otpadom Bikarac glavni je dio tog projekta. U drugoj fazi, na lokaciji centra izgrađeno je postrojenje za mehaničku i biološku obradu otpada, a kod Biskupije i Pirovca dvije stanice za pretovar otpada.

Kvalitetno gospodarenje otpadom preduvjet je održivog razvoja i jedan od najvećih izazova današnjice, a otvaranjem postrojenja na Bikarcu taj smo izazov uspješno riješili. Ovo nije samo pitanje komunalne usluge, ovo je pitanje kvalitete života.

Željko Burić, gradonačelnik Grada Šibenika

Nabavljena su vozila za prijevoz otpada između pretovarnih stanica i centra za gospodarenje otpadom. Stanice će dovesti do smanjenja troškova gospodarenja otpadom te će se stoga svim jedinicama lokalne samouprave moći ponuditi unaprijed utvrđena cijena po toni otpada.

Kupljena je tehnologija za obradu komunalnog otpada koja omogućuje proizvodnju visokokvalitetnih sekundarnih sirovina koje se mogu upotrebljavati u proizvodnim procesima. Gospodarenjem otpadom dobivaju se proizvodi kao što su papir, metali, plastika, staklo, gorivo i kompost.

Obrada i kompostiranje

Postrojenje za mehaničku i biološku obradu otpada može obraditi do 50 000 tona otpada godišnje. Sastoji se od dviju jedinica: jedna služi za mehaničku i biološku obradu, a druga za kompostiranje.

Radovi na postrojenju uključuju izgradnju objekata za mehaničku obradu miješanog komunalnog otpada i biološku obradu organske frakcije miješanog komunalnog otpada, na primjer hrane, papira i vrtnog otpada, te odvojenog biootpada. Druge strukture služe za mehaničku predobradu (usitnjavanje i miješanje) odvojenog biootpada te skladištenje zapaljivog otpada i sekundarnih sirovina.

Objekti su ustrojeni za obradu glomaznog otpada, baliranje sekundarnih sirovina te skladištenje komposta prije distribucije za prodaju i izlaznog materijala sličnog kompostu iz biološke obrade prije zbrinjavanja na odlagalištu. Postavljeni su sustav za pakiranje komposta i biofilteri za pročišćavanje otpadnih plinova te su izgrađene upravna zgrada i pristupne ceste.

Prethodni radovi

 U prvoj su fazi prije zatvaranja postojećih odlagališta provedene mjere sanacije na njima. Zatim je izgrađeno sanitarno odlagalište, u kojem je otpad izoliran od okoliša te se razgrađuje na biološki i kemijski inertne materijale.

U Šibeniku je proveden pilot-projekt za odvojeno prikupljanje otpadne plastike, papira i kartona te staklene ambalaže. U drugoj je fazi taj projekt proširen na cijelu Šibensko-kninsku županiju.

Dodatne značajke druge faze uključuju instalaciju sustava odvodnje za oborinske i procjedne vode (kontaminirana tekućina iz vode koja prolazi kroz postrojenje) na novom odlagalištu te obrazovne i promidžbene akcije radi ostvarivanja ciljeva u pogledu gospodarenja otpadom.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „Uspostava cjelovitog i održivog sustava gospodarenja otpadom u Šibensko-kninskoj županiji – Županijski centar za gospodarenje otpadom Bikarac – II. faza” iznosi 29 177 382 EUR, od kojih Europski fond za regionalni razvoj pridonosi s 14 682 427 EUR u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Zaštita okoliša i učinkovitost resursa”.