breadcrumb.ecName
bg Български

Подобрена водоснабдителна и канализационна инфраструктура в Бургас, България

  • 03 September 2021

Водоснабдителната и канализационната инфраструктура в област Бургас, България, е в процес на рехабилитация, за да се повиши нейната ефективност, да се намалят оперативните разходи и да се приведе в съответствие с националното и европейското законодателство в областта на питейната вода, събирането и пречистването на отпадъчни води и обезвреждането на утайки.

Благодарение на проекта почти 280 000 жители ще имат достъп до по-надеждно водоснабдяване. Новата и подобрена инфраструктура за пречистване на отпадъчните води ще може да поеме товар на замърсяване, еквивалентно на това, което обикновено се генерира от 53 000 души.

Двуетапен процес

Проектът ще се изпълнява на два етапа: първият включва дейности в градските райони и извън защитените зони, включени в мрежата „Натура 2000“; вторият обхваща дейности в зоните от „Натура 2000“ и ще започне, след като бъдат определени целите за опазване на защитените зони и бъдат извършени оценките.

Ще бъде изградена водоснабдителна инфраструктура с обща с дължина 7 км, а 158 км от старата ще бъдат реконструирани. Други елементи, които ще се осигурят, включват изграждане на съоръжения за пречистване на технологична вода от пречиствателните станции за питейна вода „Камчия“ и „Ясна поляна“, подмяна на участъци от деривациите „Камчия“ и „Ясна поляна“ и създаване на водомерни зони в областта и монтиране на механизми за понижаване на налягането.

По отношение на събирането на отпадъчни води, ще бъде положен нов канализационен тръбопровод с дължина около 73 км, а 22 км от стария ще бъдат реконструирани, ще бъдат обновени напорни резервоари за отпадъчни води и колектори за дъждовни и отпадъчни води, а така също ще бъдат монтирани нови колектори за дъждовни води.

Сред подобренията при пречистването на отпадъчните води са изграждането на пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) в гр. Карнобат и разширяване на ПСОВ „Меден рудник“. При ПСОВ „Обзор“ ще бъде изградено съоръжение за стабилизиране на утайка.

При съоръжението за третиране на утайка на ПСОВ „Бургас“ ще бъдат монтирани инсталации за изсушаване на утайка, анеробно разлагане и комбинирано производство на енергия. Отпадъчните води от Китен, Лозенец и Приморско ще бъдат пречиствани в ПСОВ „Китен“ в рамките на нова централизирана система.

По-добро качество на живот

Налице са множество проблеми при водоснабдителните и канализационните системи в Бургас и района около него. Водата в захранващата мрежа се замърсява, често има спукване на тръби, отчитат се големи загуби на вода, прекъсвания в захранването и ниско налягане на водата. Голяма част от водата в района не отговаря на стандартите на ЕС, а отпадъчните води от процеса на пречистване на питейната вода се отвеждат, без да са преминали процес на обработка.

На много места канализационните мрежи са незавършени, а съществуващата система е в лошо състояние. Това води до инфилтрация и преливане, високи оперативни разходи и ниска надеждност. Диаметрите на канализационните тръби са по-малки от изисквания минимум, а връзките между тръбите са повредени. В канализационната мрежа в някои селища отпадъчните води не се разделят от повърхностното оттичане на води.

Много ПСОВ са в лошо състояние, не отговарят на нормите за емисиите, а обемът на входящите водни потоци, които поемат, надвишават проектния им капацитет. Някои райони нямат достъп до ПСОВ, а третирането на утайките не винаги е в съответствие с правилата на ЕС.

Околна среда и икономика в добро състояние

По проекта са създадени 10 постоянни работни места и той има за цел повишаване на качеството на живот на гражданите чрез опазване на водните ресурси и гарантиране на устойчивото им използване. Загубите на вода от мрежата ще бъдат намалени от 48 % на 33 %. Осигуряването на високо качество на питейната вода следва да подпомогне икономическия растеж, а това на свой ред ще създаде работни места.

По отношение на отпадъчните води подобренията ще увеличат нивата на свързаност и капацитета на системите за събиране и пречистване на отпадъчните води, ще намалят инфилтрацията в канализацията, ще предотвратят отвеждането на непречистени отпадъчни води и ще осигурят правилно обезвреждане на утайките.

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС

Общата инвестиция за проекта „Интегриран воден проект за област Бургас “ е 237 005 602 EUR, като 63 334 763 EUR са осигурени от Кохезионния фонд на ЕС по линия на оперативна програма „Околна среда“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритет „Води“.