breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Poboljšani regionalni vodoopskrbni sustav u Zagrebačkoj županiji u Hrvatskoj

  • 20 August 2018

Projektom se uz potporu EU-a uložilo znatne iznose u vodoopskrbne sustave u Zagrebačkoj županiji u Hrvatskoj, području koje okružuje glavni grad države Zagreb, u sklopu regije kontinentalne Hrvatske. Projektom će se postojeći podsustavi objediniti u jedinstveni regionalni vodoopskrbni sustav Zagreb-Istok koji bi stanovnike trebao opskrbljivati dostatnim količinama vode dobre kvalitete. Opskrbljivat će gradove Dugo Selo, Ivanić Grad, Sveti Ivan Zelina i Vrbovec te općine Bedenica, Brckovljani, Dubrava, Farkaševac, Gradec, Kloštar Ivanić, Križ, Preseka, Rakovec i Rugvica.

S tehničke strane rad u sklopu projekta uključuje izgradnju novog izvora vode u obliku vodocrpilišta koje će se nalaziti u Kosnici, s protokom od 450 litara u sekundi, i postavljanje 27,7 km nove glavne vodovodne cijevi. Postavljanjem cijevi trebala bi se riješiti postojeća i predviđena ograničenja u opskrbi vodom.

Produljenjem infrastrukture za opskrbu i distribuciju vode za 288,4 km na mrežu će se povezati 8 934 kućanstava i 29 183 korisnika. Rekonstrukcijom ključnih dijelova postojećih podsustava, ukupne duljine od 108,2 km, poboljšat će se usluge opskrbe vodom za 7 075 korisnika.

Kao rezultat ulaganja, prosječni gubitci vode iz kućanstva trebali bi pasti s 29,2 % na 18,5 %, dok bi se stopa povezivanja na sustav među lokalnim stanovništvom trebala povećati s 63,5 % na 90,7 %.

Usklađenost s pravom EU-a

Glavni je cilj projekta osigurati usklađenost s Okvirnom direktivom EU-a o vodama i Direktivom o vodi za piće.  Okvirna direktiva o vodama donesena 2000. odgovorila je na sve češće zahtjeve građana i organizacija za zaštitu okoliša za čišćim rijekama, jezerima, podzemnim vodama i plažama te za jednim zakonom kojim bi se rješavali problemi u vezi s vodom.

Uz pojednostavnjenje zakonodavstva Direktivom se uvodi sustav za upravljanje vodom na temelju slivova, koji su prirodna hidrološka jedinica, umjesto na temelju političkih granica. Njome se zaštita proširuje na sve vode, površinske i podzemne, a cilj joj je osigurati da sva voda bude ocijenjena kao „dobra” u pogledu akvatične ekologije, staništa te vode za piće i kupanje. Dodatni ciljevi uključuju bolju koordinaciju mjera protiv onečišćenja, odgovarajuće cijene za upotrebu vode i veće sudjelovanje javnosti u čišćenju vode.

Pravila za čistu vodu za piće

Direktiva o vodi za piće na snazi je od 1998., a cilj joj je osigurati da voda namijenjena ljudskoj potrošnji bude čista i sigurna. Njome se utvrđuju standardi kvalitete te se zahtijeva da nacionalna tijela redovito informiraju potrošače te da svake tri godine dostave izvješće Europskoj komisiji.

Direktiva se primjenjuje na distribucijske sustave koji opskrbljuju više od 50 ljudi ili isporučuju više od 10 m³ vode po danu, manje sustave koji isporučuju vodu iz ekonomskih razloga, vodu za piće iz cisterni i u bocama ili posudama te na vodu za obradu hrane.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a 

Ukupno ulaganje u projekt „Regionalni vodoopskrbni sustav u Zagrebačkoj županiji – Zagreb Istok (RVS)” iznosi 116 300 701 EUR, od čega Kohezijski fond EU-a dodjeljuje 63 678 138 EUR u okviru operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020.