breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Vyčistenie nelegálnych skládok a zriadenie systému zberu odpadu vo Varhaňovciach na Slovensku

  • 14 July 2020

V rámci projektu financovaného EÚ sa dohliadalo na vyčistenie a environmentálnu sanáciu dvoch nelegálnych skládok odpadu v obci Varhaňovce v Prešovskom kraji na východnom Slovensku. Projekt zahŕňal zriadenie nového systému zberu a zneškodňovania komunálneho odpadu, ktorý má slúžiť predovšetkým marginalizovanej rómskej komunite žijúcej v obci.

Projekt prispeje k odstráneniu segregácie a stigmatizácie obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít zlepšením kvality ich života v dôsledku odstránenia nelegálnych skládok a výstavby miest na zber odpadu. Prispeje sa tým aj k zlepšeniu podmienok bývania a hygienických podmienok.

Ing. Dávid Bodnár, manažér pre informovanie a komunikáciu, Ministerstvo vnútra Slovenskej republik

Vytvorenie systému zberu odpadu zahŕňalo výstavbu troch zberných miest vo Varhaňovciach. Tieto miesta boli vybavené celkom 15 kontajnermi na zmesový komunálny odpad, každý s objemom 1 100 litrov.

Na zabezpečenie správneho fungovania systému bola zavedená základná servisná technológia. Vďaka projektu sa vytvorili dve nové pracovné miesta pre Rómov.

Intenzívnejší zber odpadu

Jednou z hlavných motivácií projektu bolo zvýšenie podielu zmesového komunálneho odpadu, ktorý sa zbiera v súlade so zákonnými požiadavkami. Zámerom bolo zároveň podnietiť rómske obyvateľstvo v obci, aby sa aktívnejšie zapájalo do zberu odpadu. Na tento účel boli tri zberné miesta strategicky umiestnené tak, aby boli pre Rómov ľahko prístupné.

V dôsledku opatrenia preukázala rómska komunita vysoký stupeň ochoty využívať nové zariadenia. Pomohlo to zabrániť šíreniu nelegálnych skládok vo Varhaňovciach.

Zastavenie nelegálneho skládkovania vytvára základné predpoklady na zlepšenie celkovej kvality života. Pomáha to zlepšovať verejnú hygienu a zmierňovať ohrozenie zdravia Rómov a ostatných obyvateľov. Pozitívne sekundárne účinky boli pozorované v súvislosti s podmienkami bývania, najmä u ľudí z rómskeho prostredia. Odhaduje sa, že projekt pomohol zlepšiť životnú úroveň približne pre 1 100 obyvateľov.

Čistejšie prostredie

Efektívnym zberom odpadu sa zlepšila čistota prírodného prostredia v dedine a okolo nej, takže sa chránia ekosystémy a živočíšne a rastlinné druhy, ktoré tam žijú. Okrem toho sa kultivovali a skrášlili verejné priestory.

Ďalšou výhodou nového systému je to, že umožňuje Rómom zohrávať významnejšiu úlohu v každodennom živote Varhaňoviec. Predstavuje to prostriedok na odstránenie segregácie pre komunitu, ktorá doteraz viedla do značnej miery oddelený život od väčšinovej spoločnosti. Rovnako sa tak prispieva k boju proti stigmatizácii Rómov v povedomí nerómskych občanov.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ

Celková investícia na projekt „Sanácia nezákonne umiestneného odpadu v obci Varhaňovce“ dosahuje 49 401 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 41 991 EUR v rámci operačného programu „Ľudské zdroje“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá do priority „Technická vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít“.