breadcrumb.ecName
lv Latviešu

Pašmāju talanti iedvesmo kultūras industriju

  • 17 January 2010

Projekts „Māksla bez robežām” pievēršas divu vietējo mākslinieku darbiem un viņu gūtajiem panākumiem, veicinot kultūras industrijas attīstību Latvijā un Baltkrievijā. Marks Šagāls (Baltkrievija) un Marks Rotko (Latvija) ir devuši ieguldījumu mākslas pasaulē un nu kļuvuši par iedvesmas avotu sadarbības veicināšanai starp sadraudzības pilsētām Daugavpili (Latvijā) un Vitebsku (Baltkrievijā).

Man ļoti patika apmeklēt starptautisko bērnu un jauniešu vasaras mākslas skolu Marka Šagāla muzejā Vitebskā projekta „Māksla bez robežām” ietvaros. Tā bija lieliska izdevība sastapt jaunus ārvalstu māksliniekus, dalīties pieredzē un rast iedvesmu pasaulslavenā mākslinieka Marka Šagāla dzimtajā pilsētā.

Renāte Jurjeva, Daugavpils mākslas vidusskolas „Saules skola” audzēkne.

Vēsturiski šīs divas pilsētas uzturējušas ciešus sakarus ģeogrāfiskās atrašanās vietas dēļ. Akcentējot pilsētu kopīgo vēsturi un divu slavenāko reģiona gleznotāju unikālo talantu, projekts sekmē vietējās kultūra industrijas izaugsmi. Lasījumi un mākslas izstādes, kā arī bērnu un jauniešu pasākumi ir tikai daļa no šī projekta; tajā piedalījās vairāk nekā 4000 cilvēku.

Mākslas atbalss sniedzas pāri robežām

Projekta īstenošanas gaitā liela nozīme bija sadarbībai starp Daugavpils pilsētas domi (Latvijā) un Vitebskas pilsētas izpildkomitejas Kultūras nodaļu (Baltkrievijā), kas atbalstīja un ieviesa kopīgas kultūras aktivitātes, padarot mākslu vieglāk pieejamu pāri robežām. Projektā tika uzsvērts tas, ka mākslai ir pašai sava valoda un valstu robežas nav šķērslis saziņai.

Vietējo talantu apzināšana

Projekta organizētāji atzina: lai vietējie talanti varētu plaukt, nepieciešami iedvesmojoši pasākumi un iespējas. Viens no šādiem notikumiem bija starptautiskā bērnu un jauniešu vasaras mākslas skola M. Šagāla mājā muzejā Vitebskā, kur 27 jaunieši mācījās gleznot, dejot un domāt mākslas valodā. Citi pasākumi pulcēja aizrautīgus apmeklētājus un dalībniekus, arī tos 2000 cilvēkus, kuri apmeklēja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, kur bija izstādīti Vitebskā dzimušā Šagāla darbi. Daugavpilī, Rotko dzimtajā pilsētā, radoši darbojās arī 14 ārvalstu mākslinieki.

Mākslas un talanta sekmēšana

Plašas auditorijas piesaistīšanai projekta partneri izmantoja dažādus plašsaziņas līdzekļus, arī Šagāla muzeja atjaunināto tīmekļa vietni, paziņojumus presei vietējos un reģionālajos plašsaziņas līdzekļos, TV un radio (galvenokārt par reģionos notiekošajiem Rotko–Šagāla mākslas pasākumiem), 20 000 skrejlapu par mākslas pasākumiem, publikācijas par mākslu un starpvalstu pasākumu kalendārus. Nākamvasar ir paredzēts atkal sarīkot starptautisko bērnu un jauniešu vasaras mākslas skolu, lai nodrošinātu starpvalstu kultūras industrijas izaugsmes nākotni.