breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Povijest na zrnu soli: očuvanje kulturne baštine u Stonu, Hrvatska

  • 10 April 2021

Projekt „Povijest na zrnu soli” uključivao je obnovu jedinstvenih lokaliteta kulturne baštine u Stonu u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, u Jadranskoj regiji Hrvatske. Time je omogućen razvoj stoljećima starih stonskih zidina i utvrda te njihovo otvaranje za javnost i turiste.

Dubrovačka Republika imala je najveći profit od prodaje soli te su stoga izgrađene ove velike zidine, najduže u Europi.

Svetan Pejić, direktor Solane Ston

Lokaliteti kulturne baštine – osobito tvrđava Koruna, tvrđava Veliki Kaštio, južne zidine i park Komarda – obnovljeni su ili rekonstruirani. Projekt je uključivao obnovu Napoleonove ceste u općini.

Iako su Stonske zidine imale jedinstven potencijal za intenzivan razvoj turizma, bile su u lošem fizičkom stanju i zbog toga im turisti nisu mogli pristupiti. Biskupska palača, s Lapidarijem, sadrži jednu od najbogatijih kolekcija srednjovjekovne umjetnosti u južnoj Hrvatskoj.

Zidine iz 14. stoljeća

Stonske zidine i utvrde sagrađene su tijekom Dubrovačke Republike, u 14. stoljeću. Zidine su dugačke 5,5 km i uključuju 40 tornjeva i pet tvrđava. Zidine započinju s tvrđavama Toljevac i Koruna te se protežu preko brda oko grada Stona, što ih čini najdužim zidinama u Europi i drugim najdužim zidinama na svijetu.

Dubrovačka Republika pripojila je poluotok Pelješac u 14. stoljeću. Zidine su sagrađene kako bi štitile proizvodnju soli i poluotok te su, zajedno s utvrdama i promatračnicama, dovršene u 15. stoljeću.

Dijelovi zidina uništeni su padom Dubrovačke Republike početkom 19. stoljeća. Uslijedila je dodatna devastacija nakon što su ljudi počeli krasti građevinski materijal.

Najstariji slani bazeni u Europi

Stonski slani bazeni najstariji su u Europi i najveći očuvani bazeni u povijesti Sredozemlja. Stoljećima su stonski slani bazeni proizvodili sol, najprodavaniji proizvod Dubrovačke Republike. Danas stonske solane obuhvaćaju područje od otprilike 450 000 m2 i proizvode otprilike 2000 tona soli godišnje.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „Povijest na zrnu soli” iznosi 8 112 690 EUR, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj pridonosi s 4 284 837 EUR u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020.