breadcrumb.ecName
hu Magyar

Újraéledt zöldterületek és új közösségi létesítmények Máriapócson

  • 17 June 2020

Máriapócs „zöld város” koncepciót hajtott végre a környezeti fenntarthatóság megvalósítása érdekében. Az uniós finanszírozás támogatásával létrejött projekt három fő elemből állt: egy közpark rekonstrukciója, állami tulajdonú kereskedelmi pavilonok és a közmű-infrastruktúrához történő csatlakozásuk felújítása, valamint egy 35 m²-t meghaladó alapterületű gazdasági épület létrehozása.

A sikeres projektnek köszönhetően Máriapócs vonzóbb, otthonosabb és környezetbarátabb kisvárossá vált. A helyi lakosság életkörülményeinek javítása, a helyi közösségi kohézió növelése és a gazdaság újjáélesztése különösen fontos célok, és a projekt jelentős mértékben hozzájárult a megvalósításukhoz.

Papp Bertalan, Máriapócs polgármestere

A projekt kedvező előnyeiből közel 570 lakos részesült közvetlenül, amelynek során több mint 12 000 m² új zöldterület jött létre. A zöldterület biztonságának biztosítása érdekében kamerarendszert telepítettek.

A többi tevékenység közé tartozott a környezettel kapcsolatos problémák, valamint a fenntartható fejlődés integrált megközelítésének szükségességének tudatosítása. Bűnmegelőzéssel, a biztonságos közúti közlekedéssel és a közbiztonsággal kapcsolatos eseményeket szerveztek. Dolgoztak azon, hogy pozitív képet alakítsanak ki Máriapócsról, valamint a humán kapacitás kiépítésén a zöld város koncepció gyakorlatba ültetése érdekében.

A tevékenységeket úgy szervezték meg, hogy növeljék a projekt lakossági támogatottságát, valamint hogy az ott élők a sajátjuknak érezzék a projektben rejlő lehetőségeket, ösztönözve őket arra, hogy vigyázzanak az új eszközökre és környezettudatosan használnak azokat.

Szorosabb együttműködés a köz- és a magánszféra között

A projekt végrehajtása során az önkormányzat alapvető célja a helyi hatóságok és a vállalkozások közötti, hosszú távú együttműködés megerősítése, a köz- és magánberuházások koordinációjának javítása, valamint a köz- és magánszféra-partnerségek létrehozásának előmozdítása volt. Annak biztosítása, hogy a beruházások kölcsönösen erősítsék egymást, növeli ezek társadalmi és gazdasági hatását.

A projekt annak érdekében, hogy a városi környezet megújítása keretén belül erősítse a szinergiákat, összekapcsolta ezeket az erőfeszítéseket, ily módon pedig kombinálta a növekedéshez való hozzájárulást az ökológiai funkcióval. A munka tervezése során az önkormányzat szem előtt tartotta a zöldterületek és az épületek lehető legkörnyezettudatosabb és leginkább éghajlatbarát módon történő felújítását, garantálva a pénzügyi fenntarthatóságot.

Látogatók bevonzása és munkahelyteremtés

A hatóságok erőfeszítése meghozta a gyümölcsét. Az újjáéledt közpark hozzájárult a helyi identitás megerősítéséhez, míg a kereskedelmi pavilonok felújítása és a gazdasági épület megépítése fellendítette a kisvállalkozások versenyképességét, jólétet és munkahelyeket teremtve.

Ezenkívül a projekt keretében létrehozott szabadidős lehetőségek és a modern városközponthoz való közelségük lehetővé tette, hogy Máriapócs megőrizze jelenlegi lakosságának túlnyomó részét, valamint hogy látogatókat vonzzon a városba, elősegítve a vallási turizmus növekedését. Ez különösen fontos, mivel Máriapócs Magyarország egyik leghíresebb keresztény zarándokhelye.

 A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „Zöld város kialakítása Máriapócson” projekt teljes költsége 837 840 EUR (259 814 199 HUF) volt, amelyből az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 837 840 EUR a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás „A zöld városi területek és a kisméretű környezetvédelmi infrastruktúrák fejlesztése” prioritási területhez tartozik.