breadcrumb.ecName
hu Magyar

Az EU által finanszírozott projekt emeli az élvonalbeli magyar kutatás pulzusszámát

  • 28 November 2016

Az EU támogatásával valósul meg az Extreme Light Infrastructure (ELI) projekt, egy határon átnyúló tudományos együttműködés, melynek révén a tudósok és kutatók új és kialakulóban levő lézertechnológiákat fognak tudni használni a világ legintenzívebb fényimpulzusainak előállítására. A Magyarországon található ELI-ALPS projekt ezen infrastruktúra alapvető fontosságú eleme.

Az ELI-ALPS projekt – ezen páneurópai lézerinfrastruktúra három pillérének egyike – végső célja az EU versenyképességének biztosítása és az európai lézertudomány vezető szerepének fenntartása élvonalbeli lézerkutatási létesítmények megvalósításával.

Ilyen módon a projekt segít annak biztosításában, hogy Európa a csúcstechnológiai kutatások élén maradjon. Ezen kívül a projekt azt is megmutatja, hogy mit lehet elérni a határokon átnyúló együttműködés révén, hiszen az ELI létesítményeinek építésében a Cseh Köztársaság, Románia és Magyarország is részt vesz. 

Élvonalbeli kutatás 

Konkrétabban, az ELI-ALPS projektben egy lézeralapú kutatási létesítmény megvalósítására kerül sor Szegeden, ahol alap- és alkalmazott kutatásokban használt néhány attoszekundum időtartamú fényimpulzusokat hoznak létre. A fényimpulzusokat az alap- és alkalmazott kutatásban használják, és az atomokon és molekulákon belül zajló elemi folyamatok, valamint a szilárd testek felületén bekövetkező fény-anyag kölcsönhatások fizikai eseményeinek tanulmányozásához szükségesek.

Az ELI-ALPS projekt révén az európai kutatók a csúcstechnológiát képviselő berendezésekhez férhetnek hozzá, amelyek az impulzusok széles tartományát képesek generálni. Az ultrarövid fényimpulzusok közé tartoznak az extrém ibolyántúli (XUV), a röntgen- és az attoszekundumos impulzusok. A lézerimpulzusokat a célkamrákban különböző tárgyakra fókuszálják, mely segítségével plazmaállapotú anyagot állítanak elő. A plazma önmaga is bizonyos élvonalbeli kutatások tárgyát képezi a lézer-anyag kölcsönhatások és a magas energiatartalmú plazmafizika terén.

A projekt 2016 harmadik negyedévében lezárult első fázisában megépítették a technológiai és a kiszolgáló épületeket. A második fázis a berendezések telepítését jelenti, amelynek tervezett befejezési időpontja  2018 közepe.

Páneurópai kutatás 

Az ELI a legkorszerűbb lézertechnológiával foglalkozó páneurópai kutatási projekt, amelynek létesítményei Magyarországon, a Cseh Köztársaságban és Romániában találhatók. A Bizottság a közelmúltban 250 millió eurós ERFA-támogatást hagyott jóvá a Szegeden és a romániai Măgurele városban építendő létesítményekre. Az ezekben a központokban végzett kutatások alkalmazási területei közé tartozik a kémia, az anyagtudomány, a műszaki tudományok és az ipar.

Az ELI projekt célja a nemzeti és európai tudományos kutatás elősegítése egy nemzetközileg elismert struktúra létrehozásával, amely a tudományos világ kutatói, a magánszektor tudományos közössége és az üzleti közösség számára egyaránt hozzáférhető. A teljes kutatási kapacitást mindkét létesítményben várhatóan 2018 végére érik el.

Az összberuházás értéke és az uniós támogatás

Az „ELI Attoszekundumos Fényimpulzus Forrás (ALPS) Magyarországon, 2. fázis” teljes költsége 256 300 522 euró, ebből az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjának (ERFA) hozzájárulása 113 481 258 euró az „Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás a GINOP „Kutatás, technológiai fejlesztés és innováció” prioritása alá tartozik.