breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Obnove radi energetske uštede u osnovnoj školi u Rijeci, Hrvatska, premašile su cilj

  • 21 May 2019

Na Osnovnoj školi Nikola Tesla u hrvatskome gradu Rijeci provedeni su opsežni radovi obnove u sklopu projekta financiranog sredstvima EU-a. Izvorni cilj projekta bio je smanjiti godišnju količinu energije koja se upotrebljava za grijanje škole za najmanje 20 %, no projektom je taj cilj u velikoj mjeri premašen. Postiglo se smanjenje veće od 47 % ili 187 538 kilovatsati (kWh) godišnje: sa 75,45 kWh na 39,79 kWh po m² godišnje.

„Energetskom obnovom zgrada smanjuje se potrošnja energije, uz istovremeno postizanje povoljne mikroklime za rad, produljuje se vijek trajanja zgrade, smanjuju se troškovi održavanja zgrade, izdatci zbog potrošnje energije i emisije CO₂ te se pridonosi gospodarskom rastu.”

Tajana Jukić Neznanović, Grad Rijeka

Rad na unaprjeđenju energetske učinkovitosti zgrade uključivao je obnovu pročelja, zamjenu vanjske stolarije drvenom koja ima bolje značajke izolacije i toplinsko izoliranje krova, terase i stropa ispod potkrovlja.

Unaprjeđenjima su godišnje emisije CO2 škole smanjene za 44,26 tona, što joj je omogućilo da prijeđe iz razreda C u razred B energetske učinkovitosti. Smanjili su potrošnju energije i troškove održavanja, a produljili očekivan vijek trajanja zgrade.

Prioritet održivosti

Kao i brojni drugi gradovi, Rijeka ima sve manje i manje mjesta za nove zgrade, dok je stanje postojećih zgrada sve lošije. Velik dio gradskih struktura u javnom vlasništvu u kojima se nalaze obrazovne ustanove izgrađen je početkom 20. stoljeća ili sedamdesetih godina 20. stoljeća. U interesu održivosti, ulaganje u njihovu obnovu postalo je prioritetom.

Osnovna škola Nikola Tesla postoji od 1934., a nalazi se u središtu Rijeke i ima zaštićeni status. Obnova je bila zahtjevna zbog potrebe da se poštuju i konzervatorska pravila i novi graditeljski zahtjevi usmjereni osiguranju da se u obzir uzme koeficijent termalnog širenja koji pokazuje kako se mijenjaju veličina i oblik materijala kada se mijenja temperatura.

Poboljšanje toplinskih performansi vanjskih zidova dobar je način maksimiziranja ušteda pri energetski učinkovitoj obnovi zgrada. Budući da je Osnovna škola Nikola Tesla zaštićena zgrada, konzervatorski zakoni to nisu dopuštali.

Nadalje, iako se obnova temeljila na dokumentaciji pripremljenoj u skladu s primjenjivim pravilima, nije bilo moguće predvidjeti sve nalaze koji su otkriveni nakon što je projekt započeo. Budući da se načini gradnje iz 1930-ih godina u brojnim aspektima razlikuju od današnjeg načina gradnje, projektni tim često je morao pronalaziti ad hoc rješenja za specifične probleme.

Od zastarjele zgrade do primjera dobre prakse

Pročelje je bilo u vrlo lošem stanju, posebice dijelovi koji su gledali na dvorište. Postojala su oštećenja žbuke i stolarije; strop ispod negrijanog potkrovlja nije bio izoliran, a toplinske značajke ovojnice zgrade nisu zadovoljavale trenutačne zahtjeve. Nadalje, budući da se velik dio radova obavljao tijekom školske godine, tim se oslanjao na strpljenje i suradnju roditelja i djece da bi posao bio dovršen na vrijeme.

Po dovršetku projekta Osnovna škola Nikola Tesla postala je primjer dobre prakse energetski učinkovite obnove zaštićenih zgrada. To koristi i njezinim učenicima jer je obrazovanje u zdravijem okruženju poticajnije za učenje.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „Energetska obnova Osnovne škole Nikola Tesla, Rijeka” iznosi 823 310 EUR, od kojih Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) pridonosi s 208 203 EUR kroz Operativni program „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Okoliš i učinkovitost resursa”.