breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Energetska prenova Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana

  • 01 January 2007

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) v Ljubljani so se v okviru projekta, ki ga financira EU, lotili obsežne energetske prenove. Prenovo podpira program EU za pomoč pri okrevanju za kohezijo in območja Evrope (REACT-EU), katerega cilj je spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID-19 in priprava zelenega, digitalnega in odpornega gospodarskega okrevanja.

S projektom bomo zagotovili boljše pogoje za bolnike v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani. Izvedena bo celovita energetska prenova dveh stavb na Zaloški cesti 7: glavne bolnišnične stavbe in starega dela diagnostično-terapevtskega oddelka.

Služba Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko

Na približno 75 000 m² tlorisne površine v glavni stavbi bolnišnice UKC in starejšem delu diagnostično-terapevtskega oddelka so prenovili toplotno izolacijo fasade, ravne strehe in tla neogrevanega podstrešja.

Poleg tega bodo zamenjani elementi, kot so vrata in okna, na dvigala pa bodo nameščeni elektromotorji. Posodobljeni bodo sistemi ogrevanja, hlajenja, prezračevanja, klimatskih sistemov in razsvetljave, vzpostavljen bo centralni nadzorni sistem za te elemente, in izvedeni bodo organizacijski ukrepi.

Spopadanje z energetsko neučinkovitostjo

Glavna stavba bolnišnice je bila zgrajena leta 1974. Leta 1976 je sledil starejši del diagnostično-terapevtskega oddelka. Analiza obeh objektov je pokazala, da sta energetsko izjemno neučinkovita. Potrebo po prenovi poudarja pomen prostorov pri zdravljenju bolnikov z boleznijo COVID-19.

Glavni cilj prenove je zmanjšanje porabe energije, kar vodi do nižjih ravni emisij dušikovega oksida, trdnih delcev in ogljikovega dioksida ter splošnega onesnaževanja okolja. Drugi cilji so finančni prihranki, izboljšanje delovnih pogojev in udobja ter skladnost z Energetskim zakonom in Pravilnikom o učinkoviti rabi energije v stavbah.

Nižje emisije in večje udobje

Pričakuje se, da bodo obnove stavb zmanjšale porabo energije za ogrevanje za 54 % oz. 20 % in s tem pripomogle k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida za 33 % ter stroškov vzdrževanja za skoraj 850 000 EUR na leto. Poleg tega bodo objekte uskladili z nacionalno zakonodajo.

Prenova bo prispevala k ohranjanju ustrezne temperature v objektih skozi vse leto. Preprečila bo nenadzorovan vdor zraka skozi ovoj stavbe in odpravila težave s kakovostjo zraka v sanitarijah in skupnih prostorih.

Projekt je eden izmed več primerov investicij REACT-EU v Sloveniji. Drugi vključujejo ukrepe v zvezi s selitvijo oddelka za pljučne bolezni v UKC Maribor, povečanjem zmogljivosti na ljubljanskem negovalnem oddelku, informacijskim sistemom za naročanje na cepljenje, odpornostjo ustanov institucionalnega varstva in digitalno preobrazbo MSP..

Skupna naložba in sredstva EU 

Celotna naložba v projekt „COVID-19 – energetska prenova bolnišnice UKC“ znaša 49 843 879 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 49 843 879 EUR iz operativnega programa za „Izvajanje kohezijske politike EU“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba spada pod prednostno nalogo „Povečanje energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije v javnem sektorju, gospodinjstvih in podjetjih“.