breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Projekt e-Škole povećat će primjenu IKT-a u obrazovnom sustavu Hrvatske

  • 14 November 2016

Cilj projekta e-Škole jest povećati primjenu informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju u Hrvatskoj osiguravanjem IKT opreme i obrazovnih alata za škole i nastavnike. To će poboljšati profesionalni razvoj nastavnika, poboljšati kvalitetu obrazovanja i povećati zapošljivost učenika.

Najveće ostvarenje projekta dosada je javni poziv školama za službeni iskaz interesa za sudjelovanje u pilot projektu. Prijavilo se više od 50 % svih hrvatskih osnovnih i srednjih škola (više od 700) uz službenu potporu svojih osnivača (općina ili županija), što jasno ukazuje na to da je ovaj projekt već naširoko priznat i nudi ono što je školama uistinu potrebno, a rezultirao je odabirom 150 škola koje sada aktivno sudjeluju u projektu.

Juraj Bilić, stručnjak za projekte EU-a, CARNet – Hrvatska akademska i istraživačka mreža

Projekt e-Škole nastoji osigurati sustavniji pristup uvođenju IKT-a u škole u Hrvatskoj. Kako bi to učinili, partneri su dizajnirali koncept svjesni da je pristup odgovarajućoj opremi i izrazito brzom internetu samo prvi korak; za bolju primjenu IKT-a u školama potrebna je viša razina digitalne vještine nastavnika koja će se postići stalnom potporom i profesionalnim razvojem.

Organizacijski, tehnološki i obrazovni koncepti za uvođenje IKT-a u obrazovne i poslovne procese 10 % hrvatskih škola (ukupno 150) koriste se u pilot projektu tijekom trogodišnjeg razdoblja koje završava 2018. godine. Škole su opremljene najmanje jednom IKT učionicom i imat će pristup opremi koja uključuje prijenosna računala, tablete, prezentacijsku opremu te žične i bežične lokalne mreže.

Računalo ili tablet za svakog nastavnika

Nastavnici znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM) dobit će hibridno računalo, dok će nastavnici ostalih predmeta dobiti tablet. IKT oprema također će se osigurati za nenastavno osoblje kako bi im se omogućilo korištenje online materijala razvijenih u sklopu projekta. Razvijaju se nastavni programi kojima se osiguravaju kreativna uporaba IKT-a i digitalni obrazovni sadržaj za STEM predmete koje će koristiti nastavnici koji također imaju pristup obrazovnoj i tehničkoj potpori.

Opremu će koristiti oko 920 nastavnika i oni će aktivno sudjelovati u podizanju svoje vlastite razine digitalne vještine u sklopu njihovog profesionalnog razvoja. Također će podići razinu primjene IKT-a u školama u cjelini te poboljšati kvalitetu obrazovanja koje nude. Od toga će koristi imati oko 6 000 učenika čija će digitalna vještina i motivacija narasti.

Zemljopisno gledano, odabrane škole ravnomjerno su raspodijeljene u cijeloj zemlji kako bi utjecaj projekta bio očit u cijeloj zemlji. Međutim, najveća poboljšanja bit će vidljiva u zajednicama gdje škole zaostaju u smislu primjene IKT-a.

Bolje upravljanje i komunikacija

Visoke razine digitalne vještine učinit će upravljanje školom učinkovitijim i transparentnijim, optimizirati poslovne procese i olakšati planiranje. Također će školama ubrzati i olakšati komunikaciju i razmjenu informacija i međusobno i s dionicima, poput roditelja, lokalnih vlasti, agencija i ministarstava.

Na temelju iskustva pilot faze, bit će razvijeni okvir i strategija za provedbu koncepta u oko 700 osnovnih i srednjih škola (50 % svih hrvatskih škola) u razdoblju 2019.-2022. Dugoročno gledano, projekt će doprinijeti osiguranju vještije radne snage i više razine zapošljivosti učenika, dok će ih bolje osposobiti da se dalje obrazuju i sudjeluju u cjeloživotnom učenju.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a 

Ukupno ulaganje za projekt „e-Škole: Uspostava sustava digitalno zrelih škola (pilot projekt)” je     40 000 000 EUR, od kojih Europski fond za regionalni razvoj EU-a doprinosi s 25 500 000 EUR kroz operativni program „Konkurentnost i kohezija” za razdoblje programa 2014.-2020., dok će Europski socijalni fond EU-a doprinijeti s 8 500 000 EUR kroz operativni program „Učinkoviti ljudski resursi”.