breadcrumb.ecName
cs Čeština

Pivovar Rohozec vítá modernizaci směrem k energetické účinnosti

  • 12 November 2020

Pivovar Rohozec v Malém Rohozci blízko Turnova v severních Čechách získal díky financování z EFRR nový kotel na páru, který zajišťuje, že jeho provoz je šetrnější k životnímu prostředí. Ten umožnil pokračování dlouhé pivovarnické tradice, a to s menším množstvím energie. Projekt financovaný z EU byl součástí modernizace pivovaru, která začala v roce 2004 se zapojením soukromých investorů.

„Nový kotel nám umožňuje šetřit energii, ale naše pivo se v zásadě vyrábí stejným způsobem, jak jej původně připravovali už naši předkové začátkem minulého století. Krásná, malebná příroda a příjemná, svěží chuť Skaláka a Podskaláka k sobě prostě patří.“

Michal Thoř, marketingový a exportní specialista Pivovaru Rohozec

V současnosti je z pivovaru malebný nový komplex. Bylo opraveno dlážděné nádvoří s fontánou uprostřed a došlo k renovaci fasád budov.

Původní kotel byl získán v roce 1972 a vyráběl 3,3 tun páry za hodinu, přičemž jeho účinnost byla přibližně 65 %. Účinnost nového kotle je 82 %.

Díky investici se k výrobě páry potřebné v procesu vaření piva používá méně uhlí. V kombinaci s lepším spalováním to znamená úsporu energie a nižší emise CO2. Projekt zahrnul také potrubí a související úpravy budovy.

Od dokončení projektu v roce 2015 dochází v pivovaru k úsporám přibližně 10 000 gigajoulů energie a 1 000 tun CO2 ročně. I když je technologie nová, jsou zachovány tradiční metody výroby piva, aby kvalita piva zůstala nezměněná.

Pivovar zaměstnává 49 lidí, ve srovnání se 47 na začátku projektu.

Jde se s dobou

Podle informací na webové stránce vyrábí pivovar devět druhů tradičního piva a šest netradičních piv v reakci na poptávku po pivech bez alkoholu nebo s nízkým obsahem alkoholu a s ovocnou příchutí ze strany mileniálů, kteří se zajímají o zdraví. Ve firmě se kromě toho vyrábí tři druhy tradiční limonády: točená pomerančová, malinová a cola.

Všechny suroviny, které pivovar používá, jsou lokální: voda pochází z pramenů v údolí Vazovce, slad se kupuje ze sladoven ve stejné oblasti a žatecký chmel pivům dodává jejich charakteristickou hořkost.

Dlouhá historie

Pivovar byl založen roku 1850 Ferdinandem Ungerem a přecházel z otce na syna do roku 1910, kdy byl prodán nově vzniklé společnosti Společenský pivovar.

V roce 1924 se přeměnil na akciovou společnost. V roce 1948 byl pivovar znárodněn a stal se součástí národního podniku Severočeské pivovary a později součástí Východočeských pivovarů, se sídlem v Hradci Králové.

 V roce 1935 se v pivovaru vyrábělo 42 956 hektolitrů piva, díky čemuž mu mezi 328 pivovary v zemi patřilo 27. místo.

V roce 1994 byl pivovar privatizován a prodán. Špatné hospodaření vedlo k bankrotu v roce 2002. Zařízení bylo ve špatném technickém stavu, což se odrazilo na kvalitě piva. O dva roky později, v roce 2004, převzali pivovar noví majitelé a založili společnost Pivovar Rohozec. Tito majitelé investovali do výroby, obnovili kvalitu piva a zlepšili prodeje.

Celkové investice a financování EU 

Celková investice do projektu „Optimalizace využívání energie v Pivovaru Rohozec“ je 690 543 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispívá 276 217 EUR prostřednictvím operačního programu „Severovýchod“ na programové období 2007–2013.