breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Ključna infrastruktura za drugi tir železniške proge Divača–Koper, Slovenija

  • 07 January 2020

V okviru projekta, ki je del širše sheme za zagotovitev druge železniške proge med pristaniščem Koper in Divačo v zahodni Sloveniji, bosta zgrajena predor in dva viadukta. Nova proga je bistvenega pomena, saj potrebe na tej trasi naraščajo.

Predor, ki se gradi v okviru tega posebnega projekta, se imenuje predor T8 in bo dolg 3 808 m. Viadukta V1 in V2 bosta dolga 452 m oziroma 647 m. Ta projekt poleg gradnje nove infrastrukture vključuje tudi nadzor nad gradbenimi deli in zunanji nadzor kakovosti ter spremljanje geotehničnih, hidrogeoloških, okoljskih in ekoloških vidikov. 

Vsi predori, zgrajeni v sklopu te nove železniške proge, bodo imeli prostor za protipožarno opremo ter izhod za varno in hitro evakuacijo potnikov in osebja v izrednih razmerah.

Širša shema zajema gradnjo 26,95 km odseka železniškega tira, kar vključuje 25,87 km nove proge in 1,08 km prestavljenega obstoječega tira v bližini Divače. Nova proga bo potekala po zahtevnem terenu in zajemala dobrih 400 m višinske razlike. Da največji naklon tira ne bi presegel 1,7 %, bo ta speljan skozi osem predorov s skupno dolžino 20 km in prek več mostnih konstrukcij.

Izpolnjevanje potreb

Obstoječa proga je zelo pomembna za mednarodni železniški tovorni promet in je del vseevropskega prometnega omrežja EU (TEN-T), ki povezuje Baltik s sredozemskimi regijami. Pristanišče Koper povezuje Slovenijo in druge srednjeevropske države s čezmorskimi tržnimi potmi. Dve tretjini tovora iz pristanišča sta dejansko namenjeni v srednjo Evropo, samo ena tretjina pa na slovenski trg. Čedalje večje potrebe prevoznikov blaga pa izvajajo pritisk na obstoječo enotirno železniško progo med Divačo in Koprom. Posledica tega so ozka grla in zamude v jedrnem omrežju ter ovire pri prevozu blaga v pristanišče in iz njega. 

Manj ovir na poti

Sedanja trasa je v bolj goratih predelih izpostavljena zemeljskim plazovom. Tir v veliki meri ogrožajo tudi požari, ki jih povzroča zaviranje vlakov v nekaterih strmejših odsekih. Resnost tveganja je še večja zaradi nedostopnosti terena.

Gradnja drugega tira med Divačo in Koprom bo odpravila ovire v železniškem prometu na celotnem koridorju, s tem pa se bo izboljšal ali ohranil že tako ugoden modalni razcep v korist železnice. Če bo shema uspešno prispevala k preusmeritvi prometa s cest na železnico, se bodo zmanjšale emisije CO2 in dušikovega oksida. Zagotovljena bosta interoperabilnost v skladu z evropskimi standardi ter optimizacija zmogljivosti in učinkovitosti železniške infrastrukture.

Celotna naložba in sredstva EU

Celotna naložba za projekt „Del drugega tira železniške proge Divača–Koper“ znaša 1 233 538 144 EUR, od česar je Kohezijski sklad EU prispeval 80 000 000 EUR iz „operativnega programa za izvajanje kohezijske politike EU“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložbe spadajo v prednostno nalogo „Gradnja infrastrukture in ukrepi za spodbujanje trajnostne mobilnosti“.