breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

CROSSMOBY: načrtovanje mobilnosti in trajnostne čezmejne storitve prevoza potnikov na podlagi intermodalnosti

  • 14 October 2021

Projekt CROSSMOBY je obnovil čezmejne železniške storitve med Italijo in Slovenijo ter razvil načrte za trajnostno mobilnost v mestih za boljšo povezanost obeh držav v korist rednih delovnih migrantov in turistov. Cilj je bil spodbujati okolju prijazen prevoz, povečati dostopnost čezmejnega območja in izboljšati sodelovanje med organi v obeh državah.

Projekt CROSSMOBY je bil zelo pomembna priložnost za uvedbo več mobilnostnih rešitev s pilotnimi projekti. Omogočil je tudi sistematično analizo izvajanja načrtov trajnostne mobilnosti v občinah na projektnem območju s ciljem ustvarjanja sinergije med mobilnostjo v mestih in čezmejnimi povezavami.

Pier Paolo Pentucci, Univerza Ca' Foscari v Benetkah

Štirje vlaki dnevno povezujejo Videm in Trst v Italiji z Ljubljano v Sloveniji. Električni vlak s petimi vagoni lahko sprejme 267 potnikov in ima prostor za 30 koles. Povezuje manjša mesta ob poti ter izboljšuje povezave med podeželjem in mesti.

Za zagotovitev, da bo projekt še naprej prinašal koristi tudi po njegovem uradnem zaključku februarja 2022, bodo stalne delovne skupine sodelovale pri trajnostnem pomorskem, železniškem in cestnem javnem prevozu med državama.

Povezovanje mestnih središč in podeželskih območij

Vlak Videm-Trst-Ljubljana povezuje mesta Palmanova, Červinjan, Letališče Trst, Tržič in Opčine v Italiji s Sežano, Divačo, Pivko, Postojno, Rakekom, Logatcem, Borovnico in Ljubljano-Tivoli v Sloveniji.

Cena vozovnice Trst-Ljubljana je 8 EUR, za otroke, mlajše od 12 let, pa velja 50 % popust. Glede na projektni bilten, objavljen maja 2021, je v primeru polnega vlaka na cesti približno 184 avtomobilov manj.

V prvem letu je storitev uporabilo 24 672 oseb. Potniki uporabljajo vlak predvsem za prevoz na delo in v šolo, za obisk turističnih destinacij in med počitnicami za izlete po Evropi. Vozni red vlaka se prilagodi tako, da ustreza povečanemu povpraševanju v decembru. Organizatorji potovanj v Trstu in Ljubljani so pripravili turistične pakete, ki združujejo železniške in avtobusne vozovnice z izleti po mestih.

Ustvarjanje intermodalnih povezav v širši regiji

Da bi spodbudili uporabo intermodalnega in nizkoogljičnega prevoza v širši regiji, so bile vzpostavljene postaje za e-kolesa na petih železniških postajah na slovenski strani južno od nove proge, in sicer v Divači, Hrpeljah, Kozini, Komnu in Sežani. Avtobusna storitev, ki omogoča prevoz koles, povezuje te kraje z obalnim mestom Koper in njegovimi trajekti.

Severno od nove proge je od železniške postaje Most na Soči do Kranjske Gore na voljo avtobusna storitev, ki omogoča prevoz koles in povezuje še dve železniški progi. Večina teh pilotnih projektov se je izvedla z uporabo obstoječe infrastrukture.

Nadaljnje sodelovanje

Proga Videm-Trst-Ljubljana, ki jo financira vodilni partner dežela Furlanija – Julijska krajina v Italiji, se je izkazala za finančno vzdržno in še vedno obratuje.

Glede na spletno stran projekta se je prvič zgodilo, da je projekt, izveden v okviru programa sodelovanja med Italijo in Slovenijo, dosegel takšne rezultate.

Pričakuje se, da bodo nove čezmejne železniške storitve skupaj z večjim številom možnosti za intermodalni prevoz pozitivno vplivale na celotno območje. Pripravljenost organov, da ohranijo te železniške storitve, bi morala omogočiti druge možnosti sodelovanja med lokalnimi in regionalnimi organi v obeh državah.

Celotna naložba in sredstva EU 

Celotna naložba v projekt „Trajnostno in čezmejno načrtovanje mobilnosti ter storitve potniškega prevoza za spodbujanje intermodalnosti“ znaša 4 117 387 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 3 499 779 EUR iz programa sodelovanja „Interreg Italija–Slovenija“ za programsko obdobje 2014–2020.