breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Inicijativom za prekogranične škole smanjuje se onečišćenje i promiče obnovljiva energija

  • 10 June 2021

Javna tijela u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini surađuju s organizacijama civilnog društva na poboljšanju ugljičnog otiska škola u prekograničnom području. Osim toga, projektom financiranim sredstvima EU-a Pametne škole podignuta je svijest o obnovljivoj energiji i pružena potpora mladim inovatorima koji su razvili ideje za pametne uređaje.

Projektom Pametne škole ne samo da se pridonosi infrastrukturnom unaprjeđenju školskih ustanova i većoj udobnosti za djecu i osoblje, već se njime promiče i novi način prijenosa znanja.

Erna Kusturica, pomoćnica ministra gospodarstva, Tuzlanski kanton

Obnovljivih izvora energije poput vjetra, drva i geotermalne energije u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini ima dovoljno, no obje se zemlje i dalje uvelike oslanjanju na fosilna goriva koja uzrokuju onečišćenja i pridonose klimatskim promjenama. Javne i komercijalne zgrade u objema zemljama troše velike količine energije.

Projekt je bio usmjeren na škole u prekograničnoj regiji te im se pomoglo da postanu održivije ugradnjom energetsko učinkovitih mjera i sustava obnovljive energije.

Održive zgrade 

Sedam škola u Brodsko-posavskoj županiji u Hrvatskoj i Tuzlanskom kantonu u Bosni i Hercegovini postalo je energetski učinkovitije. Ugrađene su mjere uštede energije poput toplinske izolacije i modernih prozora i vrata, što je dovelo do znatnih godišnjih ušteda energije.

Fotonaponski sustavi ugrađeni su na krovove dviju škola. Nekoliko drugih škola opremljeno je novim bojlerima na biomasu koji upotrebljavaju drvo umjesto ugljena ili goriva za grijanje.

Zahvaljujući tim poboljšanjima svake se godine proizvodi dodatnih 1 042 200 kilovat-sati (kWh) obnovljive energije, a godišnje se uštedi 2 819 715 kWh. To je istovrijedno godišnjem smanjenju od 853 tone emisija CO2.

Pametnija potrošnja energije 

Projektom je podignuta svijest o obnovljivim izvorima energije i energetskoj učinkovitosti među učenicima i nastavnicima. Gotovo dvije i pol godine cijelim su se nizom aktivnosti naglašavali jednostavni načini na koje ljudi mogu smanjiti svoje ugljične otiske.

Natjecanje u trajanju od četiri mjeseca potaknulo je djecu i nastavnike da tijekom učenja štede energiju. Ukupno je sudjelovalo 105 škola s 34 022 učenika i 4 247 zaposlenika. Djeca su naučila savjete o uštedi energije koje mogu upotrebljavati kod kuće i u svakodnevnom životu.

Škole koje su sudjelovale u projektu upotrebljavale su 7 % manje energije u odnosu na godinu prije, gledajući račune za energiju.

Poticanje inovacija

U Brodsko-posavskoj županiji u Hrvatskoj organiziran je sedmodnevni kamp za mlade inovatore. U njemu je sudjelovalo 19 mladih s obje strane granice. Naučili su načela obnovljive energije i o energetskoj učinkovitosti. Inovacije nastale u kampu za mlade uključivale su solarnu kosilicu i pametnu solarnu kantu za smeće koja korisnike informira kad je puna. 

Sve u svemu, škole sudionice će kroz projekt Pametne škole godišnje uštedjeti 89 758 EUR na računima za energiju zahvaljujući pametnom upravljanju energijom. U objema zemljama stvoreno je nekoliko „zelenih” radnih mjesta zahvaljujući poslovima obnove na školama.

Nastavak projekta, također financiran sredstvima EU-a, trajat će do 2023.  

Korisnici

„Ne upotrebljavamo ugljen za grijanje, već drvene pelete. Moj je posao sada puno lakši. Više ne udišem prašinu i opasne plinove, a moja odjeća i cipele više nisu prljavi. Škola više nije onečišćivač.” 

Dževad Udvinčić, domar u osnovnoj školi

„Oduvijek sam želio biti poduzetnik. Sudjelovanje u kampu za inovatore pomoglo mi je u razvoju ideja i poduzetničkog duha. Nakon kampa započeo sam vlastito poslovanje na temelju inovacija koje sam predstavio u kampu.” 

Salko Užičanin, mladi inovator  

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a 

Ukupno ulaganje u projekt „Pametne škole” iznosi 1 644 127 EUR, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj pridonosi s 1 395 864 EUR u okviru „Interreg IPA program suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora” za programsko razdoblje 2014. – 2020.