breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Hrvatska osigurava bolje praćenje vremena i klime s pomoću modernizirane meteorološke mreže

  • 29 January 2016

Projektom METMONIC financiranim sredstvima EU-a želi se modernizirati hrvatska nacionalna meteorološka mreža uz uspostavu 450 instrumenata, uključujući automatske meteorološke postaje, meteorološke plutače i daljinske sustave mjerenja poput meteoroloških radara. Time će se poboljšati prizemna i atmosferska meteorološka mjerenja. Projektom će se omogućiti točnija predviđanja ekstremnog vremena i bolje razumijevanje klimatskih promjena, čime bi se trebalo pridonijeti boljim politikama kako bi se pomoglo zaštititi društvo od njezinih učinaka.

Uspostavom moderne meteorološke motriteljske mreže očekujemo bolje i značajnije podatke za praćenje vremena, klime i mora. Podaci će biti dostupni građanima na internetu u stvarnom vremenu, a to će uvelike pridonijeti poboljšanju usluga i kvalitete analize klime i vremena te vremenskih prognoza.

Branka Ivančan-Picek, glavna ravnateljica, Državni hidrometeorološki zavod

Sustav će pružiti potpune, pouzdane i pravovremene informacije o situaciji u atmosferi i na moru na čitavom području i teritorijalnim vodama Hrvatske. Poboljšat će se i praćenja elemenata u tragovima koji mogu predstavljati prijetnju okolišu.

Nadalje, poboljšat će se i sustavi za obradu, kontrolu, pohranu i osiguravanje dostupnosti podataka. Umjerni meteorološki laboratorij dobit će nadograđenu opremu za umjeravanje motriteljskih osjetnika.

Potreba za većom količinom podataka

Prije provedbene faze projekta METMONIC provedena je analiza s pomoću postojeće meteorološke motriteljske mreže i popratnih tehničkih, informacijskih i organizacijskih sustava. Analizom je potvrđeno da postoji hitna potreba za povećanjem dostupnosti podataka o klimatološkim varijablama i uvjetima, osobito uzimajući u obzir osjetljivost hrvatskog gospodarstva i prirodnog okoliša na klimatske promjene. Takve analize zatražili su brojni sektori gospodarstva, a njima će se podržati provedba javne politike.

Štoviše, potreba za projektom istaknuta je u brojnim dokumentima na nacionalnoj razini. Oni uključuju Strateški plan Ministarstva zaštite okoliša i energetike za razdoblje 2017. – 2019., Šesto nacionalno izvješće Republike Hrvatske i prvo dvogodišnje izvješće prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih naroda o promjeni klime te Zakon o Nacionalnoj infrastrukturi prostornih podataka.

Zaštita života

Neprestano praćenje vremena, klime i klimatskih promjena s pomoću novih instrumenata omogućit će ranija upozorenja na ekstremne ili opasne vremenske uvjete te prirodne nepogode kako bi se poboljšao odgovor u slučaju nužde. Njime će se podržati razvoj sustava prilagodbe na klimatske promjene, razmjena informacija na međunarodnoj razini i održivi razvoj.

Svi trenutačni i arhivirani meteorološki podaci bit će javno dostupni na internetskoj stranici Državnog hidrometeorološkog zavoda. Podaci će biti korisni istraživačkim institucijama, nevladinim organizacijama i drugim korisnicima, osobito osobama uključenima u istraživanja povezana s klimatskim promjenama i njezinim utjecajima na društvo.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „Modernizacija meteorološke motriteljske mreže u Hrvatskoj − METMONIC” iznosi 44 708 885 EUR, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj pridonosi s 38 002 552 EUR u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Klimatske promjene i upravljanje rizikom”.