breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Čezmejno sodelovanje med Hrvaško in Slovenijo varuje biotsko raznovrstnost

  • 14 March 2022

Projekt Vezi Narave/Veze Prirode je bil izveden na več kot 3 300 hektarjih na petih lokacijah v okviru ekološkega omrežja Natura 2000 – reki Sotla in Kolpa, Narodni park Risnjak, Naravni park Radensko polje in soteska Kamačnik – ter je združil partnerje iz Hrvaške in Slovenije za vzpostavitev struktur za ohranjanje biotske raznovrstnosti. Uvedel je trajnostne metode upravljanja z naravnimi viri in ozaveščal o pomenu ohranjanja narave za blaginjo ljudi.

Ta pridobitev je pomembna, saj je to projekt, ki združuje. Gre za projekt Interreg, ki povezuje dve sosednji državi: Slovenijo in Hrvaško, pa tudi občine v naši državi in ljudi po vsej Sloveniji.

Zvonko Černač, slovenski minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, na otvoritvi naravovarstvenega centra Šica

Projekt Vezi Narave/Veze Prirode je pripomogel k izboljšanju stanja ohranjenosti vider, rogačev in hrastovih kozličkov, travniških postavnežev in močvirskih cekinčkov ter dvoživk. Raziskave partnerjev so pripeljale do oblikovanja smernic za upravljanje s temi vrstami. Nato so bili sprejeti ukrepi za obnovo in ohranjanje njihovih habitatov.

Za izboljšanje znanja o ekosistemskih storitvah smo v okviru projekta odprli dva naravovarstvena centra – enega ob reki Šici na Radenskem polju, drugega ob Sotli – in dve informacijski točki: eno ob Sotli, drugo v soteski Kamačnik.

Nadaljnje izobraževalne dejavnosti so vključevale postavitev treh učnih poti: v Narodnem parku Risnjak, na Vrbovskem v bližini soteske Kamačnik in v Zelenjaku pri Sotli. Poleg tega je bilo organiziranih 12 delavnic in 10 javnih dogodkov za izboljšanje razumevanja ekosistemov na projektnih območjih.

Obnovljeni habitati

Omrežje Natura 2000 obsega približno 27 500 območij, ki vsebujejo okoli 230 habitatnih tipov in so dom več kot 1 000 redkim in ogroženim vrstam. Čezmejno sodelovanje, ki vključuje lokalne skupnosti, je ključnega pomena za ustvarjanje pogojev, v katerih lahko te vrste uspevajo.

Na Sotli so habitate vidre izboljšali z ustvarjanjem mrtvic in prehodov ter zasaditvijo vegetacije na bregovih. Vzpostavljen je bil prehod za dvoživke. Habitate rogača smo ohranili tako, da smo ob reko postavili 50 kupov odmrlega hrastovega lesa.

Obnova habitata hrastovega kozlička je vključevala nakup 25 hrastov in zasaditev 100 hrastovih sadik. Kartirali smo prisotnost hroščev in ocenili njihovo število.

Čiščenje rek

Čistilna akcija pri izviru Kolpe in njenih pritokih je odstranila velike količine lesa, ki so padle v reko in jo zamašile. Za zaščito vira je bila postavljena varovalna ograja. Nadaljnja obnovitvena dela so bila opravljena pri izviru Kamačnika.

V Narodnem parku Risnjak so za zaščito metuljev izvajali košnjo in mulčenje – dodajanje organske snovi površinam za ohranjanje vlažnosti tal, zatiranje plevela in izoliranje korenin rastlin. Na Radenskem polju so bili postavljeni objekti za ohranjanje metuljev, dvoživk in njihovih habitatov.                        

Celotna naložba in sredstva EU 

Celotna naložba za projekt „Vezi Narave/Veze Prirode“ znaša 2 553 908 EUR, pri čemer je Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeval 2 170 821 EUR iz operativnega programa „Interreg V-A – Slovenija-Hrvaška“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba spada pod prednostno nalogo „Varstvo okolja in učinkovitost virov“.