breadcrumb.ecName
lt Lietuvių

Tiltas virš skaitmeninės prarajos tarp miesto ir kaimo

  • 02 September 2011

Daugiau nei 300 000 lietuvių, gyvenančių kaimo vietovėse, turi prieigą prie saugaus, patikimo plačiajuosčio tinklo. Tai padeda piliečiams aktyviau dalyvauti visuomenės gyvenime ir skatina verslą.

Tokie projektai padės ES iki 2020 m. tapti pažangia, tvaria ir įtraukia ekonomika, kaip numatyta strategijoje „Europa 2020“. ES susiduria su nemenkais iššūkiais, kaip antai senėjančia visuomene, nepakankamai kvalifikuota darbo jėga, geresnių inovacijų poreikiu, būtinybe sukurti ekonominio augimo ir aplinkos alinimo pusiausvyrą, taip pat poreikiu užtikrinti saugų švarios energijos tiekimą. Šalinant šiuos ir kitus sunkumus, svarbų vaidmenį atlieka visoje ES įgyvendinami regioninės politikos projektai, kuriais siekiama skatinti užimtumą ir švietimą, plėtoti atsinaujinančiuosius energijos išteklius, didinti našumą ir suteikti visiems piliečiams galimybes. Vykdant šią veiklą, svarbiausias vaidmuo tenka projektams ir regionams, nes būtent jie duoda realių rezultatų, padedančių siekti pagrindinių strategijos tikslų.

Projektas „Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuostis tinklas“ (RAIN) buvo vykdomas 2005–2008 m. ir suteikė kaimo vietovių gyventojams galimybę sutaupyti laiko ir išteklių, išvengiant kelionių į savivaldybių įstaigas arba šalies sostinėje esančias valstybines institucijas.

Plačiajuostis internetas skatina socialinę įtrauktį

Projektą RAIN įgyvendino Susisiekimo ministerija bendradarbiaudama su VšĮ „Plačiajuostis internetas“, Matematikos ir informatikos institutu bei Švietimo ir mokslo ministerija. Projektą sudarė du etapai: iš pradžių buvo sukurta pasyvioji tinklo infrastruktūra (darbai, kanalai, pluoštas), o tada pradėta valdyti sukurtą infrastruktūrą, siūlant didmenines paslaugas interneto tiekėjams, kurie gali teikti mažmenines paslaugas galutiniams vartotojams panašiomis sąlygomis ir kainomis, kokios taikomos miesto vietovėse.

Prisidėdamas prie ekonominio augimo ir mažindamas skaitmeninę plačiajuosčio interneto infrastruktūros prarają tarp miesto ir kaimo regionų, projektas RAIN padidino socialinę sanglaudą ir įtrauktį, o tai – vienas iš strategijos „Europa 2020“ tikslų.

Atstumų mažinimas

Įgyvendinant projektą, buvo nutiesta 3357 kilometrų šviesolaidinio kabelio linijų ir įdiegti 509 RAIN tinklo mazgai. Visos 467 šalies seniūnijos buvo sujungtos su 51 savivaldybe, šviesolaidinio ryšio infrastruktūra pasiekė 330 mokymo įstaigų.

RAIN sukūrė sparčiojo interneto greitkelį ten, kur privačios telekomunikacijų bendrovės vengė kurti plačiajuosčio interneto infrastruktūrą dėl per mažos paklausos. RAIN tinklas pasiekė per 300 000 žmonių, gyvenančių šalies kaimo vietovėse (t. y. maždaug 10 % Lietuvos gyventojų).

Sukurta žvelgiant į ateitį

Visas tinklas buvo sukurtas atsižvelgiant į ateityje neišvengiamai augsiančią spartaus interneto paklausą: ją bus galima patenkinti be didesnių išlaidų, nes tinklas suprojektuotas pagal artimiausių 20 metų pralaidumo poreikio prognozes.

Ši sistema užtikrina patikimą, nepertraukiamą, spartų ryšį, leidžiantį greitai persiųsti tekstą, vaizdą ir garsą. Dėl to kaimo vietovėse reikšmingai pagerėjo žmonių gyvenimo kokybė. Duomenų perdavimo sparta RAIN tinklu gali siekti 100 Mb per sekundę. RAIN reiškia, kad dabar mokymasis, persikvalifikavimas, paslaugų teikimas bei gavimas ir bendravimas yra pigūs, lengvi ir spartūs.