breadcrumb.ecName
hu Magyar

Budapest befejezte szennyvízhálózatának kiterjesztését az egészségesebb környezet érdekében

  • 04 July 2019

Lezárult a második szakasza a programnak, amelynek keretében Budapest 23 kerületéből 17 kerületben felújítják a szennyvízgyűjtő rendszereket, illetve, ahol szükséges, újak épülnek. A projekt e része további 1 410 háztartást csatlakoztat rá a közhálózatra mintegy 33 000 ember egészségi állapotának javítása, illetve a környezet védelme érdekében. A projekt révén kiépülnek az összeköttetések a város külső kerületeiben, és egyúttal Budaörs is becsatlakozik a hálózatba. A már csatlakozott kerületek látogatói és lakosai számára ezentúl tisztább és biztonságosabb víz áll majd rendelkezésre a Dunában és Budapest kikötőiben.

A projekt e fázisa során Budapesten 21,4 km-nyi csatornaszakaszt és 1 545 km-nyi szennyvíz főgyűjtőt cseréltek ki vagy építettek meg. Budaörsön a szennyvízhálózat 4 576 km-rel bővült, és egy új szennyvízátemelő is létesült.

A teljes beruházás átadására 2020 júniusában kerül sor. A Dunát és ökoszisztémáját ezentúl többé nem szennyezi kezeletlen szennyvíz, így javul vizének biztonsága, és fokozódik a benne élő halak és egyéb fajok védelme.

Integrált rendszer

A program elindítását megelőzően a budapesti agglomeráció számos részén a szennyvizet régi vezetékeken keresztül gyűjtötték vagy helyi szennyvízülepítőkben helyezték el. 

A projekt első szakaszában létrejött az agglomeráció integrált szennyvíztisztító rendszere 18 szennyvízátemelővel, mintegy 450 lakossági szennyvízátemelővel, kilenc egyedi létesítménnyel, két főgyűjtővel és a Duna alatti szennyvízalagúttal. A program révén majdnem 40 000 budapesti lakos – többnyire a III., a XVII., a XVIII. és a XXII. kerületben – csatlakozik Budapest új szennyvízhálózatához.

A projekt második szakasza során a hálózathoz csatlakoztak a korábban csatornázatlan II., IV., X–XX., XXII. és XXIII. kerületi, illetve budaörsi háztartások is. Így a kerületi szennyvízátemelők száma 19-re emelkedik.

Vonzó hatékonyság

Budaörs régi szennyvíztisztító telepét bezárták. Az egész terület szennyvizét mostantól a hatékony működés érdekében összekapcsolt Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep, Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep és a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep kezeli.

A korszerűsítés révén tíz teljes munkaidős üzemeltetői állás, illetve a végrehajtás során további 300 munkahely létesült. Az új rendszer finanszírozásához a szennyvízkezelési díjakból származó bevétel is hozzá fog járulni.

A korszerűsítés kedvező hatást gyakorol a város gazdasági és szabadidős létesítményeire. A Dunában és a budapesti kikötőkben található tisztább víz élvezetesebbé és vonzóbbá teszi a hajón történő kereskedelmi szállítást és tömegközlekedést. A kikötő a város szabadidős tereként is szolgál, ahol a legnépszerűbb időtöltés a kajakozás, a kenuzás, a jet-skizés vagy a vitorlázás.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „Budapesti Agglomeráció Integrált Szennyvízelvezetése Projekt – II. szakasz” teljes költsége 22 393 836 EUR, ebből az Európai Unió Kohéziós Alapjának hozzájárulása 15 295 743 EUR-t tesz ki a „Környezetvédelem és energiahatékonyság” operatív program keretén belül a 2014-2020-as programozási időszakban. A beruházás a „Környezetvédelem és erőforrás-hatékonyság” prioritási keret alá tartozik.