breadcrumb.ecName
hu Magyar

Budapesti bicikli (BUBI): jó úton az integráltabb tömegközlekedés felé

  • 11 February 2019

Budapest Közép-Kelet-Európa legnagyobb nagyvárosi térsége, és regionális úttörőnek számít az innovatív és integrált tömegközlekedési rendszerek terén. Az alig 1,7 millió lakosú város naponta 600 ezer autós utat bonyolít le, így a városnak jobban integrálnia kellett a kerékpározást a már eleve fejlett tömegközlekedési rendszerébe. A 3,5 millió eurós költségvetésnek köszönhetően a közösségi ötletpályázaton a Budapesti Bicikli (röviden: BUBI) nevet kapó rendszer 2014 szeptemberében jelent meg a város különböző pontjain. Azóta a közösségi kerékpármegosztó szolgáltatásokat kibővítették és kiterjesztették, és 2018 októberére 2,5 millió egyéni utat regisztráltak a rendszerben.

A MOL Bubi közbringarendszer elindításával a BKK új fejezetet nyitott a budapesti közösségi közlekedésben. A cél az, hogy a kerékpáros közlekedés feltételeinek javításával egyre többen válasszák rövid városi utazásaikhoz alternatívaként a biciklit.

Budapesti Közlekedési Központ (BKK)

A BUBI célja a fővárosokban napjainkban tapasztalható kihívások leküzdése, ideértve a túlzott mértékű közúti forgalmat, a lég- és zajszennyezést, a környezetminőség romlását és a hosszabb utazási időket. A projekt keretében a BUBI közösségi kerékpármegosztó rendszeren kívül bringabarát közúti intézkedéseket hajtottak végre a belvárosban, többek között kerékpársávokat és biciklibarát kereszteződéseket hoztak létre. Ez arra ösztönözte az utasokat, hogy a rövidebb belvárosi utakra a személygépkocsik helyett a közösségi kerékpárral kombinált hagyományos tömegközlekedést válasszák az első/utolsó néhány kilométer megtételére.

A projekt keretében megvizsgálták a londoni, párizsi és brüsszeli közösségi kerékpármegosztó rendszereket, hogy tanulhassanak ezek tapasztalataiból. Az eredmények alapján a BUBI úgy döntött, hogy az érvényes vonaljeggyel vagy bérlettel rendelkezőknek 30 perces díjmentes kerékpározást tesz lehetővé. Az első félóra után a díj fokozatosan nő, így a kerékpárok hosszabb ideig történő használata már kevésbé költséghatékony. Az időhöz kötött és kiegyensúlyozott megközelítés célja, hogy a kerékpárok mindig elérhetőek legyenek a dokkolóállomásokon.

Tökéletes belépő

A projekt keretében videokamerás megfigyelőrendszert és számítógépes terminált is kiépítettek, amely azonosítja a felhasználókat, és valós idejű információkat nyújt az egyes dokkolóállomásokon elérhető kerékpárok számáról. A kerékpárokra elektronikus lakatokat szereltek, elkerülve a túltelítődő dokkolóállomások visszatérő problémáját.

A bérletes regisztráció személyesen történik, a felhasználók negyedéves, féléves vagy éves bérletet válthatnak. Lehetőség van 24 órás, 72 órás vagy hetijegy megvásárlására is: ennek során a felhasználó bankszámláján zárolnak egy visszatéríthető összeget.

A projekt elindítása óta több mint 65 000 felhasználó regisztrált a rendszerben, és a BUBI bringái több mint 5 millió kilométert tettek meg.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „BUBI – Budapesti Bicikli – közösségi kerékpármegosztó rendszer” projekt teljes költsége 3 500 000 euró, ebből az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 2 200 000 euró a „Versenyképes Közép-Magyarország” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban.