breadcrumb.ecName
hu Magyar

Az osztrák–magyar határ mentén elterülő Natura 2000 területeket érintő együttműködés és monitoring javítása

  • 04 July 2019

A kutatás jobb összehangolása és a természetvédelmi tevékenységek monitoringja révén sikerült javítani az osztrák–magyar határ két oldalán elterülő Natura 2000 természetvédelmi területek állapotát.

A projekt egyik fontos része a helyi lakosság bevonása éves tematikus rendezvényeinkbe, ilyenek például a Denevérek Éjszakája és a Lepkék Éjszakája, hogy ezáltal felhívjuk a figyelmet a természetvédelem fontosságára és a határokon átnyúló együttműködés természetvédelmet elősegítő szerepére.

Dorogman Csilla, projektvezető

A Natura 2000 hálózat az Európai Unió természetvédelmi területeit fogja össze. A hálózat az élőhelyvédelmi és a madárvédelmi irányelv értelmében kijelölt – szárazföldi és vízi – különleges természetmegőrzési területekből áll. Ezeket a területeket egyre növekvő mértékben sújtja általában az éghajlatváltozás, de elsősorban a mezőgazdasági ágazat tevékenysége. 

A Vogelwarte Madárvárta 2 projekt összehangolja az osztrák és a magyar határmenti Natura 2000 területek kutatási és monitoring programjait. A projekt meghatározott fajokra koncentrálva biztosítja állományuk hosszú távú védelmét és kezelését. A védelmükkel kapcsolatos problémákról közvetlen bevonásuk révén tájékoztatják a helyi közösségeket. Annak érdekében, hogy a turisták a lehető legkevésbé zavarják a költőhelyeket, tervek születtek madármegfigyelő pontok kiépítésére. Emellett zajlik néhány kisebb élőhely-helyreállító intézkedés végrehajtása is. 

A védelem összehangolása

Az elmúlt évtizedekben hatékony együttműködés valósult meg a határon átnyúló környezetgazdálkodás és az ökoturizmus fejlesztése terén, ugyanakkor az ökomonitoring területén zajló együttműködés egyedi esetekre korlátozódott, intézményi támogatás nélkül. A Vogelwarte Madárvárta 2 projekt összefogja a határ két oldalán végzett környezetvédő tevékenységeket, a két ország immár közösen azonosítja a támogatandó fajokat és élőhelyeket. 

E tevékenységek része a madarak megfigyelése, a különböző fajok és élőhelyek botanikai és állattani tanulmányozása, valamint a Fertő-tó és a Hanság vízi ökoszisztémáinak kutatása. Emellett lezajlott egy határokon átnyúló madárgyűrűzési kampány, és feltérképezték a régió nádasaiban élő madárfajokat.

A projekt keretében légi felvételeket készítettek a határon átnyúló területekről, és beszerezték a projekt céljainak megvalósítását segítő kutatási eszközöket. Számos tanulmány készült a helyi élőhelyek és az ott élő fajok aktuális állapotáról, valamint helyzetüknek a projekt időtartama alatti alakulásáról. Mindez lehetővé teszi a projektben résztvevő partnerek számára, hogy megfelelő kezelési stratégiákat dolgozzanak ki a környezetvédelmi erőfeszítések megőrzésére és javítására. A projektzáró kutatási jelentésekkel együtt ajánlások is készülnek majd a környezetvédelmi kihívások kezeléséről. 

Figyelemfelkeltés

A projekt résztvevői figyelemfelkeltő tevékenységeket is terveznek, amelyek célja, hogy a kutatási eredményeket a szakemberek és a lakosság egyaránt megismerje. Addig is a helyi lakosságot éves tematikus rendezvényeken keresztül vonják be a projektbe. Ezek közé tartozik a Denevérek Éjszakája elnevezésű program, amelyen évente átlagosan 100 fő vesz részt, és a Lepkék Éjszakája, amely évente átlagosan 30 főt vonz. Ezek az események nem csupán a természetvédelemre irányítják rá a figyelmet, hanem a határokon átnyúló együttműködés szerepére és előnyeire is. 

A projekt keretében a két ország szakemberei számára tudományos konferenciákat szerveznek a bevált gyakorlatok népszerűsítésére. A nemzeti parkok számára is előnyös a projekt, hiszen ambiciózusabb környezetvédelmi célokat tudnak teljesíteni, mint ahogy arra egyébként lehetőségük lenne. Ezenfelül a projekt közvetlenül két teljes munkaidős állást hozott létre.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „Vogelwarte Madárvárta 2” projekt teljes költsége 2 227 905 EUR, ebből az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjának (ERFA) hozzájárulása 1 893 719 EUR az „INTERREG V-A Ausztria–Magyarország” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás a „Környezetvédelem és erőforrás-hatékonyság” prioritási keret alá tartozik.