breadcrumb.ecName
bg Български

"BalkanRoad" - Подкрепа за екологизиране на агропредприятията в Балканския регион

  • 13 March 2019

Проект, който се изпълнява в пет държави, предоставя на земеделските стопани инструментите и знанията, за да прилагат по-екологосъобразни практики. Проект Balkanroad помага на агропредприятията да намалят своя отпечатък по отношение на въглеродните емисии, водите и отпадъците. Той улеснява производството на продукти с екомаркировка в Гърция, Кипър, Северна Македония, Албания и България.

Проект Balkanroad помага на агропредприятията в Балканския регион да преминат към екологосъобразно производство, като намалят своя отпечатък по отношение на въглеродните емисии, водите и отпадъците. Проектът получава обратна информация от земеделските стопани, агропредприятията и създателите на политики и улеснява дискусията между тях, като ги обединява около обща кауза, с цел да се изготви общ балкански протокол за сектора на агропредприятията, който ще стимулира местните продукти на националните и европейските пазари.

Д-р Мария Дула, ръководител на проект BalkanRoad

Проект BalkanRoad има за цел опазване на околната среда и същевременно модернизиране на селскостопанските практики в регион, който изостава от други части на Европа в тези отношения. За постигането на целите на проекта се осъществяват дейности в две области. На първо място, разработват се стратегии и технологии за опазване на природните ресурси — почва, вода и въздух — и за намаляване на емисиите на парникови газове. Тези мерки са насочени към намаляване на отпадъците и същевременно към увеличаване на рециклирането и повторното използване в земеделските стопанства на Балканите. На второ място, разработват се общи протоколи за производството на продукти с екомаркировка, за да се гарантират устойчиви практики в рамките на цялата верига на селскостопанското производство — от полето до пазара. Тези протоколи са в съответствие със законодателството и целите на ЕС за намаляване на емисиите.

В рамките на проекта е създадена напълно автоматизирана, надеждна система — инструментът ROAD — за записване, изчисляване и оценяване на отпечатъка на тези предлагани продукти върху околната среда на всеки етап от производството и преработката. Инструментът е достъпен като уеб-базирано приложение и е приложено и изпитано в три пилотни агросхеми в Гърция, България и Северна Македония. По проект BalkanRoad са внедрени пет нови екологични технологии, свързани с управлението на водите и отпадъците, и четири други в областта на предотвратяването на изменението на климата. 

Пътна карта за промяна

Разработването на „Пътна карта за устойчиви системи за земеделските стопанства в Балканския регион“ беше основен акцент на инициатива, в която участват редица експерти в областта на държавното управление, селското стопанство, образованието и научните изследвания. Пътната карта интегрира цели в областта на селското стопанство, околната среда и човешките ресурси с оглед на подобряване на стимулите за опазване на ресурсите и намаляване на отпадъците.

В проекта взе участие мултидисциплинарна група от 15 заинтересовани лица от всичките пет участващи държави, работещи в селскостопанския сектор. Освен че предоставиха на консорциума на проекта данни за разработването на пътната карта, те определиха политики и правителствени инструменти за нейното приемане чрез национални политики, както и за нейното прилагане на местно и регионално равнище. 

С оглед на гарантирането на устойчивостта на резултатите от проекта, е създадена по-широка мрежа от заинтересовани лица, наречена „ROAD for Balkan Agriculture“ („Инструментът ROAD в подкрепа на селското стопанство в Балканския регион“). Мрежата е готова да доразвие резултатите на проекта, да изрази становището си по време на транснационални диалози и да разпространи данни и информация сред селскостопански, пазарни и обществените мрежи, от които тя е част.

Общи инвестиции и финансиране от ЕС

Общи инвестиции за проекта „BalkanRoad: към земеделски стопанства с нулев отпечатък по отношение на въглеродните емисии, отпадъците и водите. Пътна карта за стратегии за устойчиво управление на селскостопанския сектор в Балканския регион“ е в размер на 1 284 723 EUR, от които 1 092 014 EUR са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС чрез оперативна програма „Interreg V-B Балкани—Средиземно море“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритет „Околна среда и ефективност на ресурсите“.