Komisja Europejska
pl Polski pl

Zakup wyjątkowej technologii do produkcji brajlowskiej maszyny do pisania

  • 03 November 2015

Wyjątkowe i innowacyjne urządzenie do nauki alfabetu Braille'a jest teraz sprzedawane na cały świat przez polską firmę Harpo.

Projekt pozwolił nam wykorzystać niepowtarzalną technologię w celu stworzenia kompletnego rozwiązania do nauki alfabetu Braille'a dla niewidomych dzieci i ich nauczycieli. Harpo sprzedaje maszynę Mountbatten Brailler użytkownikom na całym świecie.

Jarosław Urbański, prezes Harpo

Mountbatten to proste urządzenie, które może służyć do nauki alfabetu Braille'a. Celem projektu, współfinansowanego z funduszy europejskich, było wyprodukowanie i dystrybucja urządzenia Mountbatten Brailler. W efekcie Polska firma jest teraz jedynym na świecie dystrybutorem tego urządzenia.

Urządzenie jest profesjonalną pomocą naukową — zawiera elastyczne oprogramowanie i obsługuje różne sposoby łączności. Wyraźne odpowiedzi audio pomagają w nauce i informują ucznia, które polecenie jest wpisywane. Jest to kompletne narzędzie do nauki alfabetu Braille'a, dostosowane do użytkowników o różnych możliwościach, w różnym wieku oraz dla uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności.

Maszyna Mountbatten powstała na podstawie testamentu lorda Mountbattena, który prosił w nim o stworzenie nowoczesnej, taniej i przenośnej brajlowskiej maszyny do pisania. Jest ona dostępna od 1991 r. i początkowo była produkowana w Australii. Maszyna jest dostępna wszędzie, a jej funkcjonalność jest stale poszerzana przez dział badawczo-rozwojowy firmy Harpo.

Kompletne brajlowskie centrum nauki

Oprócz tradycyjnej klawiatury maszyna ma też inne funkcje, takie jak pamięć, odpowiedzi głosowe pozwalające odsłuchać wpisany tekst oraz opcje obustronnego tłumaczenia tekstu pisanego literami i alfabetem Braille'a. Mountbatten można też podłączyć do drukarki, i drukować pliki w formie tekstowej.

Firma Harpo oferuje technologie ułatwiające życie osobom z upośledzeniem wzroku. Jej misją jest tworzenie najnowocześniejszych i elastycznych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza dla tych z upośledzeniem wzroku — produkuje przystępne cenowo, profesjonalne i zindywidualizowane rozwiązania pomocowe. Firma powstała w 1985 r. Jej pierwszą technologią pomocową był syntezator mowy Apollo opracowany przez Dolphin; obecnie produkty firmy są dostępne w wielu krajach na całym świecie.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Zakup przez firmę Harpo unikalnej w skali światowej technologii produkcji elektronicznej brajlowskiej maszyny do pisania” wynosi 236 003 EUR, z czego 470 827 PLN (około 104 837 EUR) pochodzi z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach regionalnego operacyjnego „Wielkopolska” na okres programowania 2007–2013.