Komisja Europejska
pl Polski pl

Miasto tkaczy — marka promująca łódzkie w oparciu o dziedzictwo kulturowe

  • 26 November 2015

Region wokół Łodzi intensywnie skupiał się na przemyśle włókienniczym. Dzisiaj odnowione domy tkaczy są promowane w Polsce i innych krajach. Odgrywają przy tym ważną rolę w procesie włączenia społecznego.

Projekt, oprócz poprawy wizerunku regionu, przyczynił się do rewitalizacji miasta.

Przemysław Konrad Staniszewski, Burmistrz Zgierza

Celem projektu było stworzenie „Parku Kulturowego Miasto Tkaczy” jako regionalnej marki wykorzystującej dziedzictwo kulturowe regionu ze szczególnym naciskiem na historyczną architekturę drewnianą miasta Zgierza. Park został zaprojektowany z myślą o zachowaniu tradycyjnej architektury, a jednocześnie stworzeniu przestrzeni w pełni dostosowanej do nowoczesnych potrzeb. Park powstał w zaniedbanej części miasta dotkniętej problemem wykluczenia społecznego i ubóstwa.

Drugi etap projektu składał się z różnych działań promocyjnych i produkcji materiałów promocyjnych (gadżetów, zabawek, publikacji itp.). Działania promocyjne były skoncentrowane na unikatowym charakterze parku kulturowego i rozwoju jego regionalnej tożsamości kulturowej.

Tradycje włókiennicze i rewitalizacja miasta

W parku dziedzictwa znajdują się domy tkaczy pochodzące z trzynastego wieku. Region skupiał się przede wszystkim na przemyśle włókienniczym, który rozwinął się tutaj w dziewiętnastym wieku ze względu na korzystny skład wody.

Budynki zostały przeniesione tutaj z różnych części miasta i stały się częścią parku kulturowego „Miasto tkaczy”. Obecnie znajdują się tam 23 dobrze zachowane domy tkaczy, w tym dom turysty, Centrum Konserwacji Drewna, budynki administracyjne, hostel i restauracja. Dodatkowo projekt obejmuje sadzenie drzew i kształtowanie otaczających ulic w sposób, który odwiedzającym da wrażenie przeniesienia się w przeszłość.

Dzisiaj w „Mieście tkaczy” mają miejsce różne wydarzenia kulturalne przyciągające zarówno turystów, jak i mieszkańców regionu. Promowane są tradycje włókiennicze i historia województwa łódzkiego.

Łączna wartość inwestycji i środków finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Miasto Tkaczy marka regionu łódzkiego — etap II budowy i promocji marki” to 119 059 EUR z czego 101 201 EUR pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Łódzkie” w okresie programowania 2007–2013.