Jasna Góra to najbardziej rozpoznawalne i najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce. Kompleksowa renowacja pozwoli zachować je dla przyszłych pokoleń, poprawi atrakcyjność regionu i wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego oraz rozwój gospodarczy.
Perła architektury sakralnej: kompleksowy remont klasztoru paulinów na Jasnej Górze
- 09 December 2015
Z całą pewnością mogę powiedzieć, że gdyby nie możliwości stworzone przez Unię Europejską, moglibyśmy tylko pomarzyć o takim projekcie modernizacyjnym. Po raz pierwszy w historii w klasztorze na Jasnej Górze przeprowadzono prace konserwacyjne na taką skalę. Jesteśmy niezwykle dumni i wdzięczni za to, ponieważ naszym obowiązkiem jest zachowanie klasztoru dla przyszłych pokoleń.
W ostatnich latach mocno pogorszył się stan kompleksu klasztornego na Jasnej Górze; na ścianach pojawiły się pęknięcia, przebarwienia i wilgoć. Przeprowadzenie remontu było niezwykle ważne, zważywszy że klasztor jasnogórski jest częścią regionalnego i narodowego dziedzictwa, a także celem pielgrzymek trzech milionów turystów każdego roku.
Modernizacja kompleksu
Modernizacja budynku pozwoliła zapobiec dalszym zniszczeniom. Projekt składał się z trzech mniejszych części: rekonstrukcji i remontu budynków klasztoru paulinów na Jasnej Górze, remontu i renowacji Bazyliki Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia NMP, północnego skrzydła klasztoru paulinów na Jasnej Górze.
Pieczołowite prace konserwacyjne trwały ponad cztery lata. Najtrudniejszym elementem przedsięwzięcia była konserwacja i renowacja budynku bazyliki: kompleksowa renowacja ścian i sufitu w nawie głównej, nawach bocznych i kaplicach, renowacja stiuków, polichromii, rzeźb, obrazów, posadzek i monumentalnych organów.
Ukryte skarby
Podczas prac remontowych ściany odkryły wiele długo skrywanych tajemnic. Na przykład pod obrazem przedstawiającym świętego Maksymiliana Kolbe odkryto przepiękną płaskorzeźbę z wizerunkiem świętej Marii Magdaleny. Wymieniając zniszczoną posadzkę w prezbiterium konserwatorzy natknęli się na pozostałości murów gotyckiego kościoła z XV wieku.
Obecnie efekty prac konserwacyjnych robią ogromne wrażenie na turystach przybywających na Jasną Górę. Turyści przyjeżdżający do Częstochowy mają niepowtarzalną okazję zobaczyć pokaźny wycinek polskiej historii.
Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE
Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Kompleksowa restauracja zabudowań klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze” wyniosła 10 332 261 euro, z czego 8 544 079 euro pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Śląsk” w okresie programowania 2007–2013.