Komisja Europejska
pl Polski pl

Park Naukowo-Technologiczny stymuluje innowacyjność w województwie lubuskim

  • 27 January 2016

Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego pomaga ożywić współpracę między środowiskiem naukowym a przemysłem. Daje to korzyści zarówno obu stronom, jak i całemu społeczeństwu. Placówka pełni więc funkcję katalizatora transferu technologii i innowacyjności w regionie.

Wspieramy firmy technologiczne w zakresie transferu nowych technologii i w ten sposób przyczyniamy się do rozwoju naszego regionu

Krzysztof Burda, specjalista branżowy

Jednym z głównych wyzwań, którym musi sprostać województwo lubuskie, jest zwiększenie jego innowacyjności. Kluczową inwestycją w tej dziedzinie była budowa w Nowym Kisielinie Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ten otwarty w 2013 r. Park stanowi wspólne przedsięwzięcie władz wojewódzkich i miejskich oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego. Placówka udostępnia najemcom powierzchnię biurową i laboratoryjną. Ponadto oferuje firmom różnego rodzaju usługi specjalistyczne i programy wsparcia.

Celem inwestycji było stworzenie obszaru aktywności gospodarczej atrakcyjnego dla firm z branży zaawansowanych technologii. Chodziło też o zapewnienie warunków umożliwiających wykorzystanie naukowego i przemysłowego potencjału regionu, stymulowanie rozwoju branży w zakresie innowacyjnych i zaawansowanych technologii, a także o wspieranie procesu transferu technologii i propagowanie szeroko rozumianej innowacyjności.

Współpraca jako czynnik krytyczny warunkujący sukces

Obecnie celem Parku Naukowo-Technologicznego jest promowanie transferu wiedzy w zakresie szeregu innowacji i nowoczesnych technologii, a także wspieranie rozwoju innowacyjności i wdrażania nowatorskich rozwiązań. Placówka ma również stymulować współpracę między środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami zainteresowanymi opracowywaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Taką współpracę uważa się za krytyczny czynnik warunkujący sukces projektów realizowanych w Parku Naukowo-Technologicznym.

Do zadań Parku należy m.in.: łączenie badań naukowych z zaspokajaniem potrzeb społeczno-gospodarczych regionu, dążenie do opracowywania nowych i do usprawniania już istniejących technologii poprzez prace i testy techniczne realizowane z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu dostępnego w Parku, wspieranie transferu technologii, promowanie innowacyjności, wspomaganie przedsiębiorstw rozpoczynających działalność gospodarczą oraz rozwój małych i średnich przedsiębiorstw specjalizujących się w rozwoju technologii.

Park Naukowo-Technologiczny składa się z pięciu centrów — są to: Centrum Logistyczne Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego i Platformy na rzecz Nauki i Gospodarki, Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii, Centrum Innowacji „Technologie dla Zdrowia Człowieka” wraz z inkubatorem technologii, Centrum Technologii Informatycznych oraz Inkubator przedsiębiorczości. Placówka funkcjonuje w ramach większej struktury — Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

W wyniku inwestycji powstało sześć nowych miejsc pracy. W ramach Parku działalność gospodarczą prowadzi osiem firm, a dziewięć funkcjonuje pod opieką Inkubatora przedsiębiorczości. Park uczestniczy też w projekcie „Voucher na innowacje 2015”, który stymuluje rozwój różnych firm działających na terenie województwa lubuskiego.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego” wyniosła 72 253 810 PLN (16 818 643 EUR), z czego 60 575 592 PLN (14 095 676 EUR) pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Lubuskie” w okresie programowania 2007–2013.