Tradycje turystyki zdrowotnej w Inowrocławiu, średniej wielkości mieście położonym w środkowej Polsce, sięgają roku 1875, kiedy to po raz pierwszy powstał tu Park Solankowy. Aby móc dalej służyć rosnącej liczbie turystów i okolicznych mieszkańców, park wymagał pełnej rewitalizacji. Współfinansowany ze środków unijnych projekt zaowocował budową nowej pijalni wód mineralnych oraz palmiarni pełnej egzotycznych roślin i ptaków, a także całkowitą renowacją parku, który jest teraz piękny.
Renowacja parku terapeutycznego pobudza turystykę w Inowrocławiu
- 20 October 2015
Projekt ten odegrał kluczową rolę w rozwoju Inowrocławia jako popularnego celu turystyki zdrowotnej, a także w naszej misji promowania sportu i zdrowego stylu życia. Kompleks szybko stał się wizytówką miasta. Dzięki takim projektom można wyraźnie dostrzec bardzo pozytywny wpływ funduszy europejskich na życie mieszkańców.
Główną atrakcją udostępnioną dzięki środkom finansowania z UE są dwa bogate źródła wód mineralnych — Jadwiga i Inowrocławianka — znanych ze swoich właściwości leczniczych.
Dobre dla zdrowia i środowiska
Dzięki nowej pijalni połączonej z kawiarnią i palmiarnią turyści i pacjenci mogą w odprężającej atmosferze cieszyć się dwoma rodzajami świeżej wody mineralnej. „Jadwiga” jest dobra na żołądek, wątrobę i trzustkę, natomiast „Inowrocławianka” zawiera dużo wapnia, magnezu i sodu, co pozwala uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie.
Budynek jest także wyposażony w ekologiczny system ogrzewania, który do zaopatrywania parku w energię wykorzystuje panele słoneczne i pompy cieplne.
Kompleks popularny, dostępny i nagradzany w konkursach
Po remoncie wszystkie budynki parku są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kompleks został wyposażony w windy, podjazdy dla wózków inwalidzkich, poręcze i specjalne toalety.
Wkrótce po otwarciu w 2013 r. Park Solankowy został uznany w regionalnym konkursie za najlepszy lokalny produkt turystyczny. Każdego roku Park Solankowy odwiedza teraz około 34 tysięcy turystów. Realizacja projektu przyczyniła się ponadto do utworzenia 19 stałych miejsc pracy.
Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE
Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Rewitalizacja Parku Solankowego. Rozwój terapeutycznej funkcji Inowrocławia” wyniosła 8 691 894 EUR, z czego 5 198 917 EUR pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt zrealizowano w ramach programu operacyjnego „Kujawsko-pomorskie” w okresie programowania 2007–2013.