Rozwój systemu transportu publicznego z wykorzystaniem innowacyjnej technologii informacyjnej i komunikacyjnej w Rzeszowie i przyległych regionach miał na celu zwiększenie atrakcyjności i dostępności transportu dla jego użytkowników, a także zapewnienie, że spełnia on wymogi odpowiednich norm bezpieczeństwa. Powinno to również pomóc w zmniejszeniu natężenia ruchu.
Modernizacja transportu publicznego w Rzeszowie i regionach przyległych
- 25 January 2017
Dzięki projektowi Rzeszów przeszedł prawdziwą metamorfozę. Każdego dnia ponad 150 autobusów (z których 80 to nowoczesne, monitorowane i przyjazne dla środowiska pojazdy) obsługuje mieszkańców i przyjezdnych. Podróżujący mogą korzystać z automatów do sprzedaży biletów lub z rzeszowskiej karty miejskiej. Nowe, wysokiej jakości środki transportu publicznego zwiększają szybkość, bezpieczeństwo i komfort podróży. Stanowią atrakcyjną alternatywę dla podróżowania samochodem. Te istotne usprawnienia transportu publicznego mają korzystny wpływ na atrakcyjność i potencjał rozwojowy obszaru metropolitalnego Rzeszowa, a także na mobilność jego mieszkańców.
Projekt zwiększył komfort, częstotliwość i punktualność jazdy autobusów, a także poprawił bezpieczeństwo na pokładzie i na przystankach autobusowych. Pasażerowie mają teraz łatwiejszy dostęp do istotnych informacji na przystankach, w autobusach i na specjalnej stronie internetowej.Wprowadzono również usprawnienia infrastruktury drogowej, takie jak pasy ruchu dla autobusów i sekwencjonowanie sygnalizacji świetlnej dające pierwszeństwo środkom transportu publicznego. Projekt nowych instalacji uwzględnia potrzeby wszystkich grup użytkowników.
Szybsze i cichsze podróże
Przystosowano około 9 km dróg, aby zmniejszyć natężenie ruchu na trasach autobusowych i skrócić czas przejazdu autobusów. Poprawiono stan nawierzchni, zainstalowano ekrany akustyczne oraz wprowadzono cichsze autobusy, co zmniejszyło poziom hałasu i drgań.Zakupiono osiemdziesiąt nowych autobusów napędzanych olejem napędowym lub gazem ziemnym, które spełniają najwyższe normy w zakresie emisji. Posiadają one obniżone podłogi i wejścia oraz przestrzeń na wózki inwalidzkie, dzięki czemu są łatwiej dostępne dla pasażerów niepełnosprawnych ruchowo, niedosłyszących lub niedowidzących, a także dla osób z wózkiem dziecięcym lub bagażem. Autobusy są wyposażone w systemy informacji pasażerskiej, w tym monitory i komunikaty głosowe, automaty do sprzedaży biletów oraz system monitoringu wizyjnego zapewniający bezpieczeństwo.Przystanki autobusowe w 73 lokalizacjach zostały przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz wyposażone w automaty do sprzedaży biletów i elektroniczne systemy informacji pasażerskiej. Osoby niewidome i niedowidzące mogą korzystać z komunikatów głosowych aktywowanych za pomocą przycisków z alfabetem Braille'a lub sterowanych zdalnie.Rzeszowski inteligentny system transportowy stworzony w ramach projektu opiera się na platformie komunikacyjnej i nadajnikach radiowych rozlokowanych w całym mieście. Obejmuje on system kontroli ruchu drogowego, system zarządzania środkami transportu publicznego, system informacji pasażerskiej i elektroniczny system pobierania opłat.
Pierwszeństwo dla środków transportu publicznego
System kontroli ruchu drogowego umożliwia zarządzanie ruchem drogowym za pośrednictwem ponad 50 sygnalizatorów świetlnych zapewniających pierwszeństwo środkom transportu publicznego oraz 17 tablic informacyjnych informujących kierowców o sytuacji na drogach. System zarządzania środkami transportu publicznego ułatwia zarządzanie flotą poprzez automatyczną lokalizację i identyfikację pojazdów, kontrolę jakości usług, rejestrację danych statystycznych dotyczących pasażerów oraz optymalizację rozkładów jazdy.Dynamiczny system informacji pasażerskiej wyświetla informacje umożliwiające planowanie podróży na tablicach z informacjami o odjazdach autobusów, a ekrany dostępne w ponad 150 autobusach przedstawiają szczegółowe informacje o trasie i przystankach. Informacje o trasie i rozkładzie jazdy są również wyświetlane w automatach do sprzedaży biletów.Elektroniczny system sprzedaży biletów umożliwia zakup biletów przy użyciu rzeszowskiej karty miejskiej. Pasażerowie mogą zarządzać swoimi kartami miejskimi przy wykorzystaniu 29 stałych i 80 mobilnych automatów do sprzedaży biletów, a także za pośrednictwem strony internetowej (rtm.erzeszow.pl).Dzięki realizacji projektu Rzeszów stał się bardziej dostępny dla osób z przyległych obszarów. Ponadto, na mocy porozumień gminnych, ze zmodernizowanych usług mogą korzystać również mieszkańcy Tyczyna, Świlczy, Krasnego oraz Lubenii.Rzeszów posiada teraz punktualny, bezpieczny i wydajny kosztowo system transportowy, który zwiększa potencjał miasta w zakresie przyciągania inwestycji i przedsiębiorców. Wzrosła również liczba użytkowników transportu miejskiego, co zaowocowało zmniejszeniem natężenia ruchu na drogach i liczby wypadków drogowych.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic” wyniosła 79 241 144 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 59 891 372 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” na okres programowania 2007–2013.