Rozbudowa szpitala wojewódzkiego w Płocku przyniosła istotne usprawnienia w oddziałach pediatrycznym, onkologicznym, bakteriologicznym i dializ.
Odnowiony szpital w Płocku zapewnia lepszą obsługę lokalnej społeczności
- 09 October 2015
Realizacja tego projektu umożliwiła poszerzenie możliwości leczniczych i diagnostycznych, zapewniając mieszkańcom regionu dostęp do specjalistycznych usług medycznych. Znacząco poprawiły się warunki — zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i personelu szpitala. Cztery lata po realizacji projektu trudno sobie wyobrazić, żeby bez tych inwestycji szpital wojewódzki w Płocku był w stanie świadczyć usługi na tak wysokim poziomie.
Lepsza obsługa pacjenta
Projekt ten jest uznawany za jeden z najważniejszych w systemie opieki zdrowotnej na Mazowszu; umożliwił lepszą obsługę pacjentów i poprawę warunków pracy personelu medycznego, zwiększając jednocześnie ogólny dostęp do usług medycznych w regionie. Poprawa zakresu usług oznacza lepszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie przy znacznym podniesieniu standardu opieki medycznej.
Nowe łóżka i sprzęt
12 337 m2 powierzchni na 2 piętrach: w zmodernizowanym budynku znajduje się obecnie 75 nowych łóżek oraz 16 nowych stacji dializ. Sprzęt do dializ pozwala na dializowanie znacznie większej liczby pacjentów bliżej ich miejsca zamieszkania. Innym ważnym usprawnieniem był remont bloku farmaceutycznego, który obecnie może produkować własne leki przeciwnowotworowe oraz posiada sprzęt laboratoryjny do odżywiania dożylnego. Oddział dziecięcy zyskał prywatne łazienki i osobne pokoje dla rodziców.
Zdecydowany wzrost liczby obsługiwanych pacjentów
W porównaniu z danymi za rok 2009 widoczny jest ogólny wzrost liczby leczonych pacjentów. W 2013 r. oddział pediatryczny przyjął o 849 pacjentów więcej, onkologiczny o 1134, a nefrologiczny o 652. Największy wzrost liczby pacjentów zanotowano jednak w bloku dializ — aż o 3708.
Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE
Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Rozbudowa Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Płocku wraz z wyposażeniem” wynosi 16 776 126 EUR, z czego 14 084 416 EUR pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt został zrealizowany w ramach VII osi priorytetowej „Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego” programu operacyjnego „Mazowsze” w okresie programowania 2007–2013.