Nowo wybudowana marina u brzegów Noteci zwiększa atrakcyjność turystyczną Wielkopolski

Marina „Yndzel” nad Notecią w Drawsku jest jedną z pięciu takich inwestycji zrealizowanych w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską „Aktywizacja Wielkiej Pętli Wielkopolski — Etap I: budowa przystani wodnych na rzece Noteć”. Inwestycja ta wspiera turystykę wodną i działalność kulturalną na pięknym odcinku Noteci. W ramach tego projektu sfinansowano również budowę przystani w Ujściu, Koninie, Czarnkowie i Ślesinie.

Inne narzędzia

 
Nowo wybudowana przystań to doskonałe miejsce odpoczynku i uprawiania sportów wodnych na pięknym szlaku Noteci.  © Urząd Gminy w Drawsku Nowo wybudowana przystań to doskonałe miejsce odpoczynku i uprawiania sportów wodnych na pięknym szlaku Noteci. © Urząd Gminy w Drawsku

" Projekt przyczynił się do szybkiego rozwoju turystyki w regionie. Każdego roku przystań odwiedza około 20 tysięcy turystów. Od wybudowania mariny na szlaku wodnym jest pięć razy więcej osób niż wcześniej. Jesteśmy niezwykle dumni z tej inwestycji. "

Marek Tchórzka, wójt gminy Drawsko

Wielka Pętla Wielkopolski to niezwykle cenny szlak wodny ze względu na olbrzymie walory transportowe, krajobrazowe i turystyczne. Szlak ma 690 km długości i łączy dwie rzeki — Wartę i Noteć — a oprócz tego jest częścią szlaku wodnego łączącego Wschodnią i Zachodnią Europę.

Noteć leży na wodnym szlaku komunikacyjnym, stąd starania władz lokalnych o rewitalizację jej brzegów i budowę profesjonalnej przystani dla kajakarzy, żeglarzy, jachtów i rybaków. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu całą niezbędną infrastrukturę sanitarną, pływające pomosty w doku i wypożyczalnię kajaków.

Profesjonalna infrastruktura

Na etapie przygotowań do budowy mariny konieczne było pogłębienie i odmulenie starego koryta rzeki. W efekcie powstały dwie plaże: jedna na brzegu, druga na półwyspie na rzece.

Przystań jest bardzo dobrze wyposażona. Pomosty pływające w doku zapewniają dostęp do czystej wody i elektryczności; są specjalne punkty odbioru nieczystości i tankowania. Marina oferuje komfortowe warunki zakwaterowania dla turystów, restaurację i kawiarnię. W pobliżu znajduje się również pole kempingowe z miejscami do grillowania, palenia ognisk, a także boiska sportowe i plac zabaw dla dzieci.

Inwestycja pozwoliła na utworzenie około 20 miejsc pracy: zatrudnienie znaleźli pracownicy obsługi przystani, ratownicy na nowych plażach, a także personel powstałych w pobliżu punktów gastronomicznych.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Aktywizacja Wielkiej Pętli Wielkopolski — Etap I: budowa przystani wodnych na rzece Noteć — przystań w Drawsku” wyniosła 752 189 euro (3 083 973 PLN),z czego 484 572 euro (1 986 745 PLN) pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Wielkopolska” na okres programowania 2007–2013.

Data projektu

05/08/2015