Dzięki nowemu zakładowi zagospodarowania odpadów, zbudowanemu w miejscowości Olszowa w Wielkopolsce, udało się znacznie zmniejszyć ilość odpadów zgromadzonych na składowiskach oraz zwiększyć wskaźnik recyklingu.
Nowy zakład zagospodarowania odpadów pomaga zmniejszyć ich ilość oraz chronić środowisko
- 23 November 2015
Zakład zagospodarowania odpadów w Olszowej obsługuje region liczący 137 tys. mieszkańców. Działa zgodnie z najwyższymi unijnymi standardami środowiskowymi i pomaga chronić środowisko naturalne w naszym regionie. Bardzo ważnym elementem inwestycji jest też kampania uświadamiająca. Musimy nauczyć nasze dzieci tego, że ochrona środowiska nie wymaga wielkiego wysiłku — nieco dobrej woli wystarczy, aby ograniczyć ilość odpadów, z którymi będą sobie musiały poradzić przyszłe pokolenia.
Głównym celem tego projektu było zapewnienie znacznej poprawy jakości środowiska poprzez zwiększenie ekonomicznej i ekologicznej efektywności lokalnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Do jego zadań należało także promowanie wśród lokalnej społeczności postaw prośrodowiskowych.
Rekultywacja składowisk odpadów
Głównym elementem projektu było zbudowanie zakładu zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej 39 600 ton rocznie, punktu odbioru odpadów oraz punktu przeładunkowego w miejscowości Smolna. Olszowa ma dziś jeden z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych zakładów zagospodarowania odpadów w Europie. Jest on wyposażony w nowoczesne technologicznie rozwiązania do utylizacji odpadów, takie jak separatory optyczne, eliminatory metalu oraz system biostabilizacji tlenowej.
Największą zaletą biostabilizacji tlenowej jest to, że intensyfikuje ona rozkład materii organicznej na wysypiskach poprzez zwiększanie liczby mikroorganizmów niezbędnych do beztlenowego rozkładu odpadów. Oznacza to, że składowiska odpadów nie rozrastają się tak szybko i można je szybciej wykorzystać do innych celów. Dzięki zbudowaniu siedmiu nowych składowisk odpadów udało się już zamknąć przeznaczone do rekultywacji wysypiska o łącznej powierzchni 13,4 ha.
Świadomość ekologiczna
W ramach projektu przeprowadzono też kampanię edukacyjną promującą świadomość ekologiczną. Wśród ludności rozprowadzono specjalne ulotki wyjaśniające, jak zbierać i segregować odpady. Dzięki temu ilość materiałów przeznaczonych do recyklingu zbieranych w specjalnych pojemnikach wzrosła o 300%.
Kampania promocyjna była również adresowana do dzieci z lokalnych szkół — ogłoszono otwarty konkurs na temat świadomości ekologicznej. Jego celem było zaangażowanie dzieci oraz popularyzowanie wśród nich wiedzy z tego zakresu.
Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE
Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego” wyniosła 82 883 552 PLN (około 19 531 097 EUR), z czego 49 360 437 PLN (11 631 541 EUR) pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Wielkopolska” w okresie programowania 2007–2013 .